Jasna Góra – Knurów: W dziękczynieniu za pielgrzymkę

0
1020

Z dziękczynieniem za czerwcową pielgrzymkę biegową Częstochowa – Márianosztra na Węgrzech, przybyli w czwartek, 26 października na Jasną Górę uczestniczący w niej biegacze.

Pielgrzymka Biegowa z Jasnej Góry do Márianosztra wystartowała 28 czerwca tego roku. Do Matki Bożej, Wielkiej Pani Węgier w Marianosztra pielgrzymi dotarli 1 lipca. Grupę tworzyło 9 biegaczy plus jeden rowerzysta. Pielgrzymi mieli do pokonania ok. 550 km. Bieg odbywał się w sztafecie.

Pielgrzymka zorganizowana została dla uczczenia 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Jej organizatorem był Marian Płaszczyk, Rycerz Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy z Knurowa, we współpracy z klasztorem jasnogórskim i przeorem Jasnej Góry o. Marianem Waligórą.

„Jestem wdzięczny Bogu i Maryi, że tutaj mogę być, robić dobre rzeczy i dawać świadectwo nie tylko na Jasnej Górze, ale i poza granicami, jak np. na Węgrzech – mówi Marian Płaszczyk – Wszystko jest dla Maryi, z Maryją i o Maryi, nigdy by się to nie odbyło bez naszej Pani Jasnogórskiej, która obchodziła 300-lecie koronacji”.

Na wspólnej Eucharystii przed Cudownym Obrazem Matki Bożej o godz. 17.30 zgromadzili się biegacze, ich rodziny, najbliżsi, oraz wszyscy ci, którzy ich wspierali zarówno duchowo jak i materialnie. Wśród zaproszonych gości znalazł się Waldemar Dombek, starosta powiatu gliwickiego i radni powiatowi.

Mszy św. przewodniczył o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. „Sportowcy włączają swoją aktywność, swoją pasję sportową w wielbienie Boga samego, w oddawanie Mu czci. Ten wysiłek włączają w uwielbienie Pana, ale również wspieranie tych intencji, które nosili w swoich sercach” – mówił, witając pielgrzymów, przeor Jasnej Góry.

„Dziś, przychodząc na Jasną Górę, przede wszystkim prośmy Maryję o to, byśmy trwali przy Panu, we wszystkich wymiarach naszego życia, by nasze życie było na większą chwałę Boga – prosił w kazaniu o. Marian Waligóra – O taką postawę prośmy w naszym życiu, by nasza codzienna aktywność, również i nasz wypoczynek, aktywne spędzanie czasu wolnego, było na większą chwałę Boga. Wszystkim, co czynię, chcę Ciebie, Panie uwielbić. Prośmy Maryję, by dała nam taką postawę duchową, byśmy we wszystkim Bogu służyli, we wszystkim, co czynimy, mówili Jemu ‘tak’”.

Po Mszy św. pielgrzymi spotkali się na radosnej agapie. Był czas na wspominanie biegowej wyprawy na Węgry i snucie planów na przyszłość. Przeor Jasnej Góry przekazał uczestnikom spotkania pamiątkowe medale.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / sm, mn

 

źródło:  http://www.jasnagora.com/wydarzenie-11500