GliwiceInformacje

Gliwice: V edycja Targów Nowych Technologii „Media Tent – Smart life”

Jak wytworzyć powietrze na Marsie, wydrukować naleśnika w 3D? Jak wejść na najwyższy budynek świata z przewodnikiem, nie ruszając się z rodzinnego miasta? Wiedzą to już uczestnicy V edycji Targów Nowych Technologii „Media Tent – Smart life”.

Technologii nie trzeba się bać, bo dobrze wykorzystana podnosi standard naszego życia. Wirtualna rzeczywistość, druk 3d, drony i roboty, kuchnia molekularna, sprzęt elektroniczny oraz aplikacje mobilne – to tylko niektóre z możliwości, jakie oferują nam nowe technologie.

– Bardzo dobrze, że tego typu targi odbywają się w Gliwicach, mieście przyszłości i nowych technologii. Ważne jest, aby najmłodsi mieli do nich dostęp, zaznajamiali się z nimi i z nich korzystali – mówił podczas otwarcia Jacek Tarkota, dyrektor Delegatury w Gliwicach  Kuratorium Oświaty w Katowicach.

W jaki sposób technologie pomagają nam w codziennym życiu oraz w poznawaniu świata i innych ludzi, przekonali się uczestnicy „Media Tent – Smart life”. Dwudniowa impreza nadal trwa w hali sportowej przy ul. Górnych Wałów 29. Kto nie był, może jeszcze to nadrobić. Targi są otwarte dziś do godz. 18.00 i w sobotę, 14 kwietnia, od godz. 11.00 do 18.00. Wstęp wolny, dla miłośników nowinek technologicznych – obowiązkowy!

– Organizujemy tego typu wydarzenia, by pokazać młodym ludziom możliwości, jakie we współczesnym świecie otwierają przed nimi technologie. To forma nauki i zdobywania doświadczeń, wiedzy, wrażeń i emocji. Staramy się tak przygotować wydarzenie, by młodzi ludzie mogli doświadczyć tego, do czego na co dzień nie mają dostępu, stąd pomysł na ogród na Marsie, w którym uczestnicy warsztatów uczą się wytwarzać powietrze na czwartej planecie od słońca – wyjaśnia Mariusz Kopeć, rzecznik prasowy Śląskiej Sieci Metropolitalnej, organizatora Media Tent.

Podczas targów uczestnicy mogli też wydrukować własne grafiki na ekologicznych torbach, zrobić sobie zdjęcie z bohaterami „Gwiezdnych Wojen”, zgłębić tajniki kuchni molekularnej, pojeździć na elektronicznej deskorolce, spróbować potraw molekularnych, sterować robotem i wirtualnie pospacerować po dachach wieżowców.

– Bardzo mi się podoba na targach. Największe wrażenie zrobiły na mnie nowinki technologiczne, wirtualne okulary i drukowanie zdjęć – mówi Oliwia, piątoklasistka i uczestniczka Media Tent.

– Nie wyobrażam sobie świata bez technologii, telefonu czy telewizora. Skąd czerpałabym wiadomości ze świata? Ale też wyobrażam sobie, że za sto lat to będzie przeżytek, a dominować będzie wirtualna rzeczywistość i rozwiązania, których dziś jeszcze nie znamy, jak np. latające samochody. Tego typu targi uświadamiają nam, jak bardzo świat się zmienia – dodaje Zuzanna, uczennica piątej klasy. (mf)

Organizatorem imprezy jest Miasto Gliwice i Śląska Sieć Metropolitalna.

Info: gliwice.eu