InformacjeStarostwo Gliwice

Starostwo Powiatowe w Gliwicach: Spotkanie o drogach wojewódzkich

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich (ZDW) w Katowicach, Zbigniew Tabor, był gościem spotkania, które odbyło się 12 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Gliwicach.

– Spotkanie zorganizowane zostało w związku z dużym zainteresowaniem i licznymi prośbami mieszkańców oraz interpelacjami radnych, dotyczących dróg wojewódzkich na naszym terenie – informuje starosta gliwicki Waldemar Dombek.

W spotkaniu wzięli również udział włodarze gmin: wójt Wielowsi – Ginter Skowronek, wójt Pilchowic – Maciej Gogulla, Ewa Waliczek – pełniąca obowiązki burmistrza Sośnicowic, a także zastępca wójta Gierałtowic – Tomasz Kowol, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gliwickiego – Andrzej Frejno, radni powiatowi Czesław Jakubek, Józef Kruczek i Adam Wojtowicz, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Gliwicach Jan Osman oraz naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Restrukturyzacji i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Knurów – Anna Lewandowska.

Podczas spotkania dyrektor Zbigniew Tabor poinformował, na jakim etapie znajdują się zadania istotne dla mieszkańców i mające duże znaczenie dla systemu funkcjonowania dróg w powiecie gliwickim.
Pierwsze z nich to budowa obwodnicy wokół Sośnicowic, która ma przebiegać od Gliwic Ostropy przez Łany Wielkie do Sośnicowic (DW w kierunku Sierakowic) oraz od Sośnicowic do Trachów. Ciężki transport samochodowy, który odbywa się wokół rynku w Sośnicowicach, od dawna utrudnia życie mieszkańcom oraz stwarza niebezpieczeństwo dla pieszych.  Jak wyjaśnił dyr. Tabor, decyzja dotycząca tej inwestycji wydana została w 2016 r., a obecnie trwa przejmowanie działek pod budowę obwodnicy. ZDW wydał na odszkodowania za ich przejęcie od właścicieli już 5,2 mln zł, a do zapłaty jest jeszcze 6,5 mln zł. Do końca br. wiadomo będzie, kiedy uruchomione zostaną środki na dalsze etapy realizacji tego zadania o wartości szacunkowej ok. 150 mln zł.

Drugim omawianym zadaniem była przebudowa drogi wojewódzkiej nr 921 na odcinku od DK 78 do granicy Zabrza przez Kuźnię Nieborowską, Knurów i Gierałtowice. Choć już kilka temu przymierzano się tej przebudowy, jednak wciąż nie jest ona realizowana – na przeszkodzie póki co stoi brak finansowania oraz kłopoty z decyzją środowiskową. Pocieszającą informacją jest to, że planami przebudowy objęto również dalszy odcinek tej drogi wojewódzkiej – od DK 78 w kierunku Pilchowic. Do końca maja br. ma być złożona dokumentacja tej inwestycji, co umożliwi realizację dalszych jej etapów.

Poza tymi dwoma głównymi tematami, na spotkaniu omówiono też szereg bieżących spraw, dotyczących dróg wojewódzkich w powiecie, o które samorządowcy pytali dyr. Tabora.

Info: starostwo.gliwice.pl