Gliwice: PorozmawiajMY o starówce
PorozmawiajMY o starówce
W tym tygodniu ruszają konsultacje. Pod koniec kwietnia otwarta debata.
Na początku marca miasto ogłosiło, że planowane jest dalsze ograniczenie ruchu samochodowego na starówce. Metamorfoza tej części miasta przeprowadzana jest stopniowo od 2020 roku. Dotychczas wprowadzone zmiany na starówce – jak każde – miały swoich zwolenników i przeciwników, jednak pozytywnych ocen ograniczenia ruchu jest zdecydowanie więcej. Pomysł wprowadzenia trzeciego etapu zamykania ulic starówki dla ruchu samochodowego został przedstawiony z wielomiesięcznym wyprzedzeniem (ewentualne zmiany wejdą w życie w wakacje) z założeniem, że może wymagać modyfikacji.
Proponowane zmiany spotkały się ze sporym odzewem. Część przedsiębiorców prowadzących działalność na obszarze przewidzianym do ograniczenia ruchu wyraziła swój zdecydowany sprzeciw. Pojawiają się również głosy zaniepokojonych planowaną zmianą mieszkańców starówki. Sprawa nie jest jednak jednoznaczna, ponieważ równolegle pojawiają się liczne głosy popierające planowane zmiany. Dlatego przeprowadzona zostanie otwarta społeczna debata, którą poprzedzą konsultacje dotyczące ewentualnego rozszerzenia Strefy Ograniczonej Dostępności. Miasto jednoznacznie deklaruje, że wstępnie zaprezentowany pomysł ograniczenia ruchu na starówce nie będzie forsowany za wszelką cenę, wbrew opinii mieszkańców i przedsiębiorców.
Konsultacje będą prowadzone od 6 kwietnia za pośrednictwem internetowej Gliwickiej Platformy Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl. Osoby, które nie mogą wziąć udziału w konsultacjach online, zapraszamy do odwiedzenia Strefy Seniora w Centrum 3.0 przy ul. Studziennej 6 (w dni robocze w godzinach 10.00 – 18.00) i wypełnienia na miejscu ankiety w sposób tradycyjny.
Ankieta dostępna na platformie DecydujmyRazem będzie skierowana do trzech grup: mieszkańców starówki, przedsiębiorców prowadzących tam działalność oraz pozostałych mieszkańców Gliwic i osób mieszkających poza Gliwicami, które bywają na gliwickiej starówce. Ankiety będą zabezpieczone przed nadużyciami. Wszystkie osoby chcące je wypełnić, a tym samym wziąć udział w konsultacjach i wyrazić swoją opinię, będą musiały podać numer telefonu, na który przesłany zostanie kod autoryzacyjny umożliwiający weryfikację użytkownika. W przypadku mieszkańców starówki i przedsiębiorców dodatkowo wymagane będzie podanie adresu zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej.
Ankiety online będą dostępne od 6 do 20 kwietnia na platformie Decydujmy Razem. Wyniki konsultacji zostaną zaprezentowane podczas otwartej debaty, która planowana jest na 25 kwietnia o godz. 18.00 w sali wystawienniczej w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17.
Łukasz Oryszczak
rzecznik prasowy prezydenta Gliwic