GliwiceInformacje

Gliwice: Poradnia Chorób Zakaźnych w „4” – to już prawie rok!

Blisko 3 tys. przyjętych pacjentów, ponad 3,5 tys. udzielonych porad lekarskich, a do tego świeżo oddane, kompleksowo zmodernizowane, docelowe pomieszczenia – oto bilans funkcjonowania przyszpitalnej Poradni Chorób Zakaźnych, uruchomionej na początku 2023 roku w gliwickim Szpitalu Miejskim nr 4.

Przypomnijmy: po tym, jak szpital VITO-MED przy ul. Radiowej podjął w grudniu 2022 roku decyzję o likwidacji poradni zakaźnej, miasto wsparło Szpital Miejski, by ten przejął działalność w tej dziedzinie. Już po kilku tygodniach intensywnych wysiłków poradnia zaczęła funkcjonować w nowym miejscu – w budynku przy ul. Zygmunta Starego 19. Zachowana została ciągłość świadczeń dla gliwiczan.

„Krytycznym momentem dla gliwickiej Poradni Chorób Zakaźnych było zakończenie działalności w szpitalu przy ulicy Radiowej. Istniało ryzyko, że pacjenci m.in. z Gliwic i powiatu gliwickiego pozostaną bez specjalistycznego wsparcia i będą musieli go szukać w innych miastach regionu. Decyzja o tym, że osoby z tak trudnymi schorzeniami muszą uzyskać pomoc na miejscu, w Gliwicach, zapadła bardzo szybko” – podkreśla prezes Szpitala Miejskiego nr 4 Przemysław Gliklich, który m.in. za te działania został w styczniu uhonorowany przez prezydenta Gliwic statuetką Gliwickiego Lwa.

Pierwsi pacjenci zostali przyjęci w nowym miejscu, w budynku dawnego Domu Dziecka przy ul. Zygmunta Starego 19, na początku 2023 roku. Lecznica z góry założyła, że zaoferuje niezbędne wsparcie jak największej liczbie osób (poprzednia poradnia chorób zakaźnych opiekowała się ponad tysiącem pacjentów).

„Dużym problemem jest borelioza i jej konsekwencje, z którymi zmaga się wielu chorych. Pacjenci zazwyczaj nie zgłaszają się jednorazowo na konsultację czy po zalecenia, ale pozostają pod naszą opieką przez długi czas. Wracają na kontrole i kolejne badania” – mówi szefowa poradni, dr Małgorzata Dziedzic. Podkreśla, że specjaliści w gliwickiej Poradni Chorób Zakaźnych zajmują się prewencją, wykrywaniem oraz leczeniem chorób zakaźnych, pasożytniczych i odzwierzęcych. Prowadzą również edukację zdrowotną w zakresie zapobiegania zachorowaniu i ograniczaniu rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Rejestracja Poradni jest do dyspozycji pacjentów od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 14.00. Kontakt telefoniczny jest możliwy pod nr. 32/330-83-27.

Poradnia działa już w kompleksowo zmodernizowanych i przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami docelowych pomieszczeniach w wydzielonym, bocznym segmencie budynku przy ul. Z. Starego 19.

„Prace modernizacyjne zostały wsparte przez miasto dotacją w wysokości blisko 331 tys. zł, a ich efekt jest bardzo udany. Wnętrza zaadaptowane na gabinety lekarskie, punkt pobrań, poczekalnię, rejestrację i zaplecze socjalne są nowoczesne, jasne i przestronne” – ocenia prezydent Gliwic Adam Neumann, który wspólnie z wiceprezydentem miasta Mariuszem Śpiewokiem odwiedził świeżo wyremontowaną placówkę.

Info: UM Gliwice