GliwiceInformacje

Gliwice: Noc Naukowców w rytmie eko – 8 października

Politechnika Śląska wkrótce otworzy swoje naukowe drzwi! Zbliżająca się 17. Noc Naukowców zagra w rytmie eko – zielona chemia, alternatywne źródła energii, elektromobilność i ochrona środowiska to najważniejsze tematy towarzyszące tegorocznej edycji imprezy.

Liczne pokazy i wykłady, konkursy, a nawet warsztaty teatralne będą czekać na uczestników odwiedzających Politechnikę Śląską. Wydarzenie odbędzie się 8 października w czterech miastach – w Gliwicach, ale także w Katowicach, Zabrzu i Rybniku, gdzie działają filie uczelni.

Tematyka 17. Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej jest odpowiedzią na współczesne wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi. Szeroko pojęta ekologia i inżynieria środowiska to dziedziny, które stają się coraz ważniejszymi elementami wspierającymi zrównoważony rozwój miast, ale także biznes i przemysł.
– Na pewno będziemy dużo mówili o elektromobilności, alternatywnych źródłach energii czy gospodarce obiegu zamkniętego. W programie mamy również „strefę bajtla” i fantastyczny talk-show z naszymi naukowcami, pod hasłem „eko-plotki” – zachęcała podczas konferencji promującej wydarzenie dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. Politechniki Śląskiej, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki.

– Dzisiejszy świat stoi przed wielkimi wyzwaniami związanymi z kryzysem energetycznym i kryzysem finansowym, dlatego tak ważne są nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, które pozwolą nam przetrwać te trudne czasy – mówił Adam Neumann, prezydent Gliwic. Podkreślał, że Gliwice są miastem nowoczesnej gospodarki, stawiającym na innowacje. – Chętnie angażujemy się w inicjatywy promujące naukę, odpowiadające na współczesne potrzeby, pozwalające na poszerzanie wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska.

W spotkaniu uczestniczyli także m.in.: dr hab. inż. Tomasz Trawiński – prof. Politechniki Śląskiej, prorektor ds. infrastruktury i promocji, Grzegorz Kwitek – przedstawiciel zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Artur Pollak – prezes APA Group.

Zaplanowano ponad 180 wydarzeń!

Wiadomo już, że tegoroczna Noc Naukowców Politechniki Śląskiej rozpocznie się w 8 października o godz. 15.00, a zakończy około godz. 22.00.
Wśród wielu propozycji naukowych spotkań przewidziano takie, jak: „Fantastyczny świat mikroorganizmów”, „Zostań pilotem bezzałogowego statku powietrznego”, „Kosmos w naszych rękach”, „Chemiczna eksplozja kolorów”, „Test na astronautę”, „Bibliosfera dla małych, czyli bajki w strefie bajtla”.

Nie zabraknie też kulturalnych aktywności, wśród nich – koncertu Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej i potańcówki z Akademickim Zespołem Tańca „Dąbrowiacy”.

Szczegółowe informacje można śledzić na stronie internetowej www.nocnaukowcow.com.pl oraz na portalach www.facebook.com/NocNaukowcowPolitechnikiSlaskiej i www.instagram.com/nocnaukowcowpolsl/

info: gliwice.eu