GliwiceInformacjeKultura i rozrywka

Gliwice: Nadchodzi Winter Reggae

16 marca Gliwice zamienią się w słoneczną Jamajkę! Wszystko za sprawą festiwalu Winter Reagge, który wypełni nasze miasto muzyką i ogromną dawką pozytywnej energii.

Winter Reggae to jeden z najstarszych festiwali w Polsce. Pierwsza edycja odbyła się w 1985 roku w legendarnym gliwickim klubie Gwarek. Wydarzenie każdego roku przyciąga wielu fanów, a na scenie pojawiają się kolejne gwiazdy. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się już w sobotę, 16 marca, a muzyka reggae zabrzmi w klubie studenckim Spirala w Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko przy ul. Pszczyńskiej 85 w Gliwicach. Koncerty rozpoczną się o godz. 19:00.

Kto wystąpi?

Tabu – śląski zespół, którego początki sięgają 2003 roku. Grupa zagrała prawie 2 tysiące koncertów i zdobyła wiele prestiżowych nagród na muzycznych festiwalach. Jest m.in. podwójnym laureatem „Złotego Bączka” przyznawanego na festiwalu Pol’and’Rock (a wcześniej Woodstock). Do tej pory zespół nagrał 6 studyjnych albumów, najnowszy nosi nazwę „Lunapark”. Muzyka Tabu to energetyczne reggae z charyzmatycznym wokalem i mocną sekcją dętą.

Jamajki, czyli zespół, który powstał w 2021 roku z inicjatywy wokalisty Michała Knieżyka oraz basisty Daniela Pejsa. Grupę zasilają aktywni muzycy koncertujący po Polsce i za granicą. Ich repertuar to żywe połączenie korzennych dźwięków reggae, nowoczesnego brzmienia, wokalu i energicznej sekcji dętej. W 2023 roku zespół wydał swój debiutancki album EP. Grupa zaczęła koncertować na żywo w maju tego samego roku, szybko zdobywając wyróżnienie na 22. Ostróda Reggae Festival oraz wygrywając 23. Festiwal Reggae Na Piaskach.

Damian Syjonfam – jeden z najważniejszych artystów polskiej sceny reggae, autor tekstów i producent muzyczny. Jego pierwsza płyta „Wracam do Domu” odniosła ogromny sukces i zapewniła mu wielu fanów. Kolejne albumy – „To co było, to będzie” i „Czuję, więc jestem” – potwierdziły konsekwencję w lirycznym przekazie Damiana, który postrzegany jest jako artysta docierający do każdej publiczności, bez względu na preferencje muzyczne. W 2023 roku wydawnictwo One Fam wydało czwarty album Damiana Syjonfama – „77”.

Rootstone – brytyjski zespół grający muzykę reggae. Grupa powstała w 2016 roku, a w jej skład wchodzą muzycy z Polski, Angoli i Ugandy. Koncertują głównie w Anglii – zarówno na klubowych, jak i festiwalowych scenach. W 2023 roku Rootstone wzięli udział w Ostróda Reggae Festival, gdzie zdobyli pierwszą nagrodę w Konkursie Czwórka Positive Music Contest. Jako laureat Konkursu Zespołów Emerging Bands Rootstone zagrali również na Pol’and’Rock Festival 2023. Zwieńczeniem poprzedniego sezonu była nagroda Beacon Urban Music Awards (BUMA 2023), którą Rootstone otrzymali w kategorii Dancehall/Reggae. Ich koncerty to prawdziwa eksplozja energii!

Bethel – zespół powstał w grudniu 2006 roku we Wrocławiu. Przełomowy okazał się rok 2010, kiedy muzycy nie tylko zagrali 80 koncertów w ramach trasy „Positive Bethel Tour 2010”, ale także zdobyli wiele prestiżowych wyróżnień, m.in. nagrodę publiczności podczas Festiwalu Fama we Wrocławiu i nagrodę na Festiwalu Reggae Na Piaskach, a podczas finału Festiwalu Fama w Świnoujściu uzyskali tytuł Honorowego Laureata. Zespół wyróżniono tam za wysoki poziom wykonawczy.

Po części koncertowej na gości Winter Reggae czekać będzie afterparty. Do wspólnej zabawy zaproszą Tun Up Sound.

Organizatorem festiwalu Winter Reggae jest ZIMA Records, a współorganizatorem Centrum Kultury Victoria w Gliwicach. Wydarzenie jest objęte patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna.

Info: UM Gliwice