GliwiceInformacjeKultura i rozrywka

Gliwice: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego gośćmi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach będą Sabina Waszut i Juliusz Pielichowski. Spotkania z pisarzami tego dnia będą miały szczególne znaczenie, bo właśnie w najbliższą środę obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Na początek Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na warsztaty „Zachowajmy wspomnienia”, które poprowadzi pisarka Sabina Waszut. Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać o tym, czym jest pamięć, jak powstają wspomnienia i w jaki sposób można je odtwarzać. Zdobyta wiedza przyda się im podczas zajęć praktycznych, w czasie których nauczą się pisać dziennik, pamiętnik i rysować mapy wspomnień.

Warsztaty rozpoczną się o godz. 16:30 w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17. Obowiązują zapisy – tel. 32/231 12 36 lub e-mail: edukacja@biblioteka.gliwice.pl.

Z kolei o godz. 18:00 – również w Bibliotece Centralnej – rozpocznie się spotkanie autorskie z Juliuszem Pielichowskim, poświęcone najnowszemu tomowi poetyckiemu pisarza „Przeciwwiersze”. Pielichowski jest poetą i tłumaczem z języka angielskiego. Przekłada na język polski eseje i pisma H. D. Thoreau. Przygotował wybór szkiców i opowiadań Elizabeth Bishop oraz – z angielskiego przekładu – spolszczenie zaginionego opowiadania Marka Hłaski. Jest też współpomysłodawcą i członkiem Rady Programowej Nagrody Dramaturgicznej im. Tadeusza Różewicza.

O języku poezji, prozy i przekładach oraz o wierszach i szeroko pojętej literaturze z gościem porozmawia Krzysztof Siwczyk. Podczas spotkania zapewnione będą pętla indukcyjna oraz dostępność architektoniczna. Wstęp wolny.

Info: UM Gliwice