GliwiceInformacjeKronika policyjna

Gliwice: Ktoś kogoś szantażuje…

Poprzez anonimową skrzynkę mailową ktoś poprosił gliwicką policję o poradę w sprawie szantażu. Zaczyna się słowami: „Witam, jestem szantażowany przez osobę, która ma moje…”. Ktoś, kto nie pozostawia kontaktu, prosi o poradę. Trudno jednak radzić, nie znając sprawy i nie mając kontaktu z osobą zagrożoną.

Zachęcamy do osobistego stawiennictwa w jednostce policji i poproszenia o rozmowę z policjantem pionu kryminalnego. Funkcjonariusze prowadzą wiele spraw, nierzadko dotyczących tej niezwykle delikatnej materii obyczajowej. W momencie zgłoszenia są one objęte klauzulą tajemnicy służbowej.

Próbując jednak odpowiedzieć na zadane anonimowo pytanie, rada może być jedna: jeżeli ktoś nas szantażuje, grożąc udostępnieniem innym osobom prywatnych informacji oraz domagając się przy tym pieniędzy lub czegoś, co wywołuje w nas poczucie zagrożenia, należy zgłosić to policji lub prokuraturze.

W tym celu najlepiej udać się do najbliższej jednostki i złożyć zawiadomienie dyżurującemu pracownikowi służby kryminalnej czy prokuratorowi.

Nie ulegaj szantażowi, nie spełniaj żądań przestępcy! Płacenie pieniędzy nie poprawi sytuacji, ale, jak uczy doświadczenie, zachęca szantażystę do kolejnych żądań.

Szantaż to przestępstwo przeciwko wolności osobistej, zmuszanie kogoś do określonego działania pod groźbą zastosowania przemocy, utraty dobrego imienia lub utraty mienia. Szantaż opisano w art. 191 § 1 k.k. Zgodnie z jego brzmieniem, kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Zgłoś zatem sprawę policji, dostarczając nam wszystkich niezbędnych danych, nie usuwaj, a zabezpiecz informacje — dowody szantażu.

Pamiętajmy!
Aby uniknąć szantażu, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Podajemy je poniżej.

– Uważaj na udostępnianie prywatnych informacji i danych osobowych w internecie.

– Nie publikuj swojego pełnego imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, numeru telefonu czy innych poufnych danych. Dbaj o prywatność swojego konta na portalach społecznościowych i nie akceptuj zaproszeń do znajomych od osób, których nie znasz osobiście.

– Bądź ostrożny podczas korzystania z internetu. Nie otwieraj podejrzanych wiadomości e-mail, nie klikaj w podejrzane linki i nie pobieraj nieznanych plików. Może to prowadzić do zainstalowania na twoim komputerze złośliwego oprogramowania, które może zostać wykorzystane do szantażu.

– Nie wysyłaj intymnych zdjęć ani filmów do nieznajomych. Nawet jeśli wydaje ci się, że rozmawiasz z kimś zaufanym, nie masz pewności, jak te materiały mogą zostać wykorzystane w przyszłości.

– Jeśli otrzymasz wiadomość szantażującą, nie reaguj emocjonalnie. Nie odpowiadaj ani nie podejmuj żadnych działań, które żąda szantażysta. Zamiast tego skontaktuj się z policją i zgłoś incydent.

Info: KMP Gliwice