Ciekawostki z ...GliwiceInformacje

Gliwice: Gliwiccy kardiolodzy wszczepili choremu supernowoczesne urządzenie

Zespół medyczny oddziału kardiologii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach pod kierunkiem dr. Tadeusza Zębika oraz dr Felix J. Woitek z Kliniki Kardiologii w Dreźnie przeprowadził z powodzeniem zabieg wszczepienia specjalnego reduktora przepływu do zatoki wieńcowej (tzw. reducera) u 70-letniego pacjenta cierpiącego z powodu uciążliwych dolegliwości objawiających się bólem w klatce piersiowej oraz znacznym osłabieniem.

„Takie urządzenie stosuje się u osób ze skrajną postacią choroby wieńcowej, które wykorzystały możliwości leczenia zabiegowego i farmakologicznego, a nadal cierpią i przejście nawet krótkiego dystansu staje się dla nich olbrzymim wysiłkiem. Chory, u którego wykonaliśmy tę procedurę, mówił, że idąc na spacer musiał ciągle się zatrzymywać, odczuwał dolegliwości w rejonie klatki piersiowej. Rozwiązanie to daje szansę na znaczną poprawę jakości jego życia” – wyjaśnia dr Tadeusz Zębik, ordynator gliwickiej kardiologii.

Był to pierwszy taki zabieg w Gliwicach. Każdego roku na oddziale kardiologii Szpitala Miejskiego nr 4 specjalistycznym leczeniem objętych zostaje ponad 2500 pacjentów.

Info: UM Gliwice