GliwiceInformacjeKronika policyjna

Gliwice: Dziś policyjne działania „Bezpieczny rowerzysta”

Dziś, 28 sierpnia, policjanci ruchu drogowego z Gliwic przeprowadzają akcję pod nazwą „Bezpieczny rowerzysta”. Skupiają uwagę na obserwacji zachowań niechronionych uczestników ruchu. Kontrolowane są ścieżki rowerowe, parki, a także relacje między rowerzystami i kierowcami. W ramach działań mundurowi zwracają również uwagę na prawidłowe wyposażenie jednośladów.

Od samego rana funkcjonariusze gliwickiej drogówki prowadzą akcję „Bezpieczny rowerzysta”. Głównym jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są szczególnie narażeni na poważne obrażenia w przypadku kolizji z pojazdem. Policjanci kontrolują trasy rowerowe, parki oraz reagują na niewłaściwe zachowania kierowców wobec rowerzystów, równocześnie upewniając się, czy miłośnicy dwóch kółek także przestrzegają obowiązujących przepisów.

Ponadto mundurowi przypominają rowerzystom o konieczności właściwego wyposażenia jednośladów oraz dbania o ich stan techniczny, zachęcając przy tym do noszenia elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym.

Wiele osób dojeżdża do pracy, a niedługo do szkoły – rowerem. Czy to bezpieczne? Czy możemy uczynić coś, byśmy byli bezpieczniejsi? Tak, i nie wymaga to wielkich nakładów, a chodzi przecież o życie i zdrowie. W naszym rejonie nie raz doszło do tragedii z udziałem rowerzysty, zbyt częste są kolizje, w których cierpią niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

Stróże prawa przypominają rowerzystom o prawidłowym wyposażeniu jednośladu, właściwym stanie technicznym i zachęcają do noszenia elementów odblaskowych nie tylko poza obszarem zabudowanym.

Wiele osób korzysta z roweru cały rok, uważając przy tym, że przed jesienią czy zimą nie trzeba go specjalnie przygotowywać. To błąd. Warto sprowadzić stan łańcucha, stabilność kierownicy, dokładnie zweryfikować stan hamulców i opon, które na wilgotnej powierzchni mają poważniejsze zadanie do wykonania – zatrzymanie pojazdu w miejscu. Na zdjęciu prezentujemy oponę, na której hamowanie w trudnych warunkach może okazać się problemem.

Wszelkie prowadzone przez Policję działania są organizowane aby poprawić stan bezpieczeństwa na naszych drogach. W tym przypadku – wpłynąć też na poprawę relacji pomiędzy kierującymi rowerami i samochodami.

Info: KMP Gliwice
Fot. Canva