120 wystawców, ponad 6 tysięcy zwiedzających, setki porad udzielonych przez specjalistów. Podczas trzech dni EXPO Gliwice, czyli 20. edycji Targów Budownictwa i Architektury można było zapoznać się z najnowszymi trendami branży budowlanej i wnętrzarskiej oraz poznać najefektywniejsze metody walki ze smogiem.

Gliwickie targi budownictwa cieszą się sporym zainteresowaniem i z roku na rok się rozrastają. – Myślę, że szybko okaże się, że mniejsza hala Areny Gliwice okaże się zbyt mała i targi w kolejnych latach przeniosą się do podstawowego obiektu, na halę główną –mówi Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic. W trakcie tegorocznej edycji zaprezentowano najnowsze systemy grzewcze, pompy ciepła, systemy budowy domów szkieletowych, izolację natryskową, dom nowoczesny, stolarkę okienną, drzwiową i wiele innych niezwykle ciekawych ofert. Dużą popularnością cieszyło się stoisko przygotowane przez Miasto Gliwice, współgospodarza wydarzenia.  Można było przy nim zdobyć informacje dotyczące zarówno miejskich dotacji na modernizację systemów grzewczych, jak i rządowego programu „Czyste powietrze”.

Szczegółowe informacje na ten temat oraz porady ekspertów można było uzyskać także podczas towarzyszącemu targom XI Śląskiemu Forum Inwestycji, Budownictwa, Nieruchomości. Goście mogli wysłuchać ciekawej prelekcji Katarzyny Korszun-Kłak z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, która szczegółowo przedstawiła wymogi, zbliżające się terminy oraz poziom realizacji uchwały antysmogowej. Elżbieta Kisiel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wyjaśniła natomiast wszelkie zawiłości programu „Czyste powietrze” . Jednym z prelegentów konferencji był Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego i Prezes Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy, który przedstawił referat na temat wyzwań dotyczących systemu finansowego wsparcia likwidacji niskiej emisji w Polsce i jego postulowanych zmian. Targom Expo Gliwice towarzyszyła również multikonferencja Dream Silesia, organizowana przez Wydział Architektury Politechniki Śląskiej. Naukowcy dyskutowali o funkcjonalnych i społecznych aspektach nowoczesnej architektury i urbanistyki, a także na temat roli człowieka i jego preferencji w wyznaczaniu nowej jakości środowiska.

Info: gliwice.eu