Ciekawostki z ...

/ Dzień Matki – geneza święta /

Dzisiaj obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Jest to coroczne święto, gdzie okazujemy matkom szacunek, miłość i podziękowanie za trud włożony w nasze wychowanie. W tym dniu matki są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci. Dzień Matki jest obchodzony w bardzo wielu miejscach na świecie. Te wyjątkowe święto jest celebrowane w różny sposób, a nawet w różnych terminach, ponieważ w niektórych krajach jest świętem ruchomym.

W Norwegii Dzień Matki jest obchodzony zawsze w drugą niedzielę lutego, w Nigerii, Irlandii i Wielkiej Brytanii jest to zawsze czwarta niedziela wielkiego postu. W wielu krajach natomiast mamy świętują swój dzień w drugą niedzielę maja. Są takie miejsca na świecie, gdzie rolę Dnia Matki pełni Dzień Kobiet i obchodzimy jest 8 marca – tak jest m.in. w Armenii, Azerbejdżanie, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii czy Macedonii. W Polsce przyjęto datę 26 maja i jesteśmy jedynym krajem, który akurat w tym dniu celebruje święto Dnia Matki.

Historia tego święta sięga czasów starożytnych. W Grecji i Rzymie otaczano kultem matki-boginie, które były symbolem płodności i urodzaju. Starożytni Egipcjanie czcili boginię Izydę jako obraz idealnej matki i żony. Jak większość świąt pogańskich, także czczenie przez Rzymian bogini Cybele stały się inspiracją dla patriarchów, by stworzyć święto Matki Boga.

Tradycja Święta Dnia Matki potrafiła się zatracić na długi czas. Dopiero w XVII wieku w Anglii i Szkocji przywrócono to święto nazywając je „Niedziela u Matki”. Obchodzono je w czwartą niedzielę Wielkiego Postu i był to dzień wolny od pracy aby dorosłe dzieci mogły na jeden dzień wrócić do swoich matek.

Dzień Matki w Polsce obchodzono pierwszy raz 26 maja 1914 roku. Od tego momentu święto to jest celebrowane rok w rok. Po uzyskaniu przez Polskę niepodległości zwyczaj ten umocnił się i stał częścią naszej tradycji. W okresie międzywojennym starano się połączyć Dzień Matki z Dniem Kobiet, na szczęście nieskutecznie.

Pamiętajcie, że choć kwiaty i czekoladki są bardzo miłym gestem dla mamy, to jednak można postarać się bardziej. Poza symbolicznym zastąpieniem mamy w sprzątaniu czy rysowaniem laurki, spróbujcie zrobić coś nietypowego i niespodziewanego. Zaproście swoją mamę na obiad, zabierzcie ją na spacer albo zróbcie razem coś, na co wcześniej nie było a czasu.

Takie niespodzianki są najfajniejsze. Przypomnij sobie o czym rozmawialiście z mamą, o tym co chciała by zrobić, ale codzienność nie pozwalała

Redakcja IKNW – iKnurow.pl życzy wszystkim Mamom w dniu ich święta zdrowia, sił i codziennej radości!

AW

Fot. Canva