Wczoraj w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbył się XIV Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich „Gwara Śląska na wesoło”. Czerwionkę-Leszczyny reprezentowały w nim Koła z Dębieńska i Bełku.

W tym roku w konkursie rywalizowało 11 Kół Gospodyń Wiejskich z Rybnika oraz powiatu rybnickiego. Panie zdobywały punkty publiczności, prezentując na scenie scenki kabaretowe na temat „Wi-Fi w domu i w zagrodzie” oraz piosenki nawiązujące do sformułowania „Wieś, miasto moich marzeń”. W przerwie pomiędzy konkurencjami, w foyer teatru publiczność mogła degustować świąteczne ciasta i pierniki upieczone przez przedstawicielki Kół. Słodki poczęstunek przygotowany przez gospodynie cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród zaproszonych gości.

„Serdecznie gratuluję zaangażowania i profesjonalizmu wszystkim Kołom Gospodyń, które dzisiaj zaprezentowały się przed nami. Gospodynie we wspaniały sposób kultywują śląskie tradycje i obyczaje, pielęgnując jednocześnie gwarę śląską. Dziękuję również wszystkim tym, którzy byli dzisiaj po drugiej stronie – czyli publiczności, która doceniła trud i wysiłek włożony w przygotowanie wszystkich występów” – mówił Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner. Do gratulacji i podziękowań przyłączył się również Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska.

Przez kilka godzin występy Gospodyń rozbawiały do łez publiczność zgromadzoną w rybnickim teatrze. W tym roku zwycięstwo w turnieju, decyzją publiczności, przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich z Rybnika Gotartowic. Wszystkie Koła biorące udział w Turnieju otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Podczas Turnieju gościnnie wystąpił zespół ludowy „Katarzynki” ze Ścinawki Górnej

Turniej „Gwara Śląska na wesoło” od samych swoich początków cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, zarówno biorących w nim udział Kół Gospodyń Wiejskich, jak i publiczności. Celem Turnieju jest zachowanie dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, a także tradycji, obrzędów i zwyczajów ludowych oraz promocja gmin powiatu rybnickiego oraz miasta Rybnika.

Info: czerwionka-leszczyny.pl