Czerwionka-LeszczynyInformacjeKultura i rozrywkaMiasto i Gmina Czerwionka-LeszczynyRegion

Czerwionka-Leszczyny: Tik Tak Punk Rock Memoriał vol. 16 – 10 lutego

TIK TAK PUNK ROCK MEMORIAŁ to cykliczny koncert dedykowany pamięci zmarłych muzyków Bulbulators. Szesnasta edycja imprezy odbędzie się 10 lutego 2024 w Sali MOK Czerwionka Leszczyny.

Zmarły 12 kwietnia 2007 roku Wojtek TIK TAK Stefan był pierwszym basistą Bulbulators, szarpał również cztery struny w legendarnej formacji Ramzes And The Hooligans był współzałożycielem i basistą rybnickich Rozbiesz Sie oraz kilku inny projektów punk / new wave. W roku 2011 do Tik Taka dołączył kolejny muzyk związany z Bulbulators, perkusista Mirosław Bednorz znany szerzej jako SENSITIVE RAT / SZPAJZA. Zmarł 6 marca 2011 roku w Rybniku. Mirek był cenionym multiinstrumentalistą, który oprócz Bulbulators udzielał się w grupach Ramzes & The Hooligans, Profanacja, The Coiots, Tife Tife! był też założycielem i gitarzystą Rozbiesz Sie.

Tegoroczną edycję Memoriału uświetni występ czterech kapel… oprócz pomysłodawców i współorganizatorów imprezy grupy Bulbulators wystąpią THE COIOTS, PIRATES OF THE PUBS z Czech oraz legenda hardcore punk ABADDON.

BULBULATORS powstał pod koniec 1989 roku, kiedy gitarzysta Artur Burak Latosiński w momencie zawieszenia działalności Ramzes And The Hooligans postanowił założyć nowy punk band. Po kilkunastu koncertach granych na terenie polskiego i czeskiego Śląska i kilku roszadach personalnych, w roku 2000 nakładem Enigmatic Records ukazał się ich pierwszy album „Prawdziwe Życie”, debiutancka kaseta dała impuls do dalszego działania i sprawiła że zespół zaistniał szerzej…

Od tego momentu minęło już sporo czasu a Bulbulators nagrał 7 kolejnych albumów, odwiedził dziesiątki klubów i festiwali na terenie Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, Francji, Anglii, Norwegii oraz Białorusi.

Obecnie kapela pracuje nad kolejną płytą a tworzą ją… Piotr Iglak Tohak (głos), Artur Burak Latosiński (gitara), Paweł Gruby Siegel (bas), Krzysztof Kondi Kondratow (perkusja) oraz Krzysztof Lotos Latosiński (gitara).

The Coiots! to śląski zespół istniejący od 2001 roku, który przetrwał wiele małych i dużych przerw oraz roszad w składzie. Ich muzyka jest trudna do zaklasyfikowania, ale sami nazywają ją „bitter sweet punk’n’roll”. W 2009 roku wydali swój debiutancki album „Punk Boks Seks” za pośrednictwem wytwórni Jimmy Jazz. Cztery lata później ukazała się ich EP „Na Bogato”, kontynuując tę samą koncepcję.

Mimo kolejnej przerwy w 2018 roku, zespół postanowił wrócić do działalności, a ich występ na Rock na Bagnie 2023 był wyjątkowym wydarzeniem promującym winyl podsumowujący dotychczasową działalność. Przez The Coiots! przewinęło się wielu doświadczonych muzyków, którzy wcześniej grali w takich zespołach jak Białe Mydło, Zasięg, Profanacja, Bulbulators czy Ramzes & The Hooligans. Obecny skład to Magic (wokal), Kuba (gitara, drugi wokal), Paweł (gitara), Kamil (bas), Bartek (perkusja).

Co przyniesie najbliższa przyszłość? Trasę po USA z finałem w postaci koncertu unplugged w Carnegie Hall? Nową płytę z jeszcze większymi wpływami BDSM i Techno Rave? A może kolejną przerwę w działalności i poświęcenie się medytacjom i pieszym wędrówkom w Tybecie? Nikt tego nie wie – dlatego warto zobaczyć ich występ na memoriale.

Pirates of the Pubs to zespół z Czeskich Budejovic, który powstał w 2012 roku zainspirowany irlandzkimi pieśniami ludowymi oraz celtic punkiem w stylu Dropkick Murphys czy Real McKenzis…

Kiedy gęsta karmelowa piana ze szklanki Guinnessa wylewa się na ciemnobrązowy dębowy bar, a ostre gitarowe riffy i słodkie dźwięki skrzypiec zaczynają odbijać się echem po sali, wiesz co będzie dalej… PIRATES OF THE PUBS! Banda barowych włóczęgów, którzy wstają od kieliszków dopiero gdy idą krzyczeć do mikrofonów i w tym momencie wiadomo już że nie warto siadać. Ta impreza będzie huczna i nie zejdziesz z parkietu aż do rana. Więc nie czekaj na nic, złap najbliższą rudowłosą piękność i dołącz do nas. Życie jest krótkie i nie chcemy czekać aż się skończy! Whisky popłynie i rozcieńczy się z rumem, irlandzki flet będzie grał w kółko, a kto nie nadąży za akordeonem, skończy pod stołem. Tacy właśnie są Pirates of the Pubs. Więc PYESK i wiatr w żagle!

Abaddon to legendarna formacja hardcore punk której początki działalności jeszcze pod nazwą Partyzantka Miejska miały swój początek w Bydgoszczy w 1982 roku. W 1983 zmieniają nazwę na Abaddon i latem zaliczają swój pierwszy w historii Jarocin. Niespełna rok później następuje zmiana wokalisty i miejsce Wolfa zajmuje Waldek „Kiki” Jędyczowski. Zespół zalicza kolejne dwa festiwale Jarocińskie będąc już w tym czasie uznaną formacją na scenie punk. W ’85 roku ukazuje się kompilacja FALA gdzie pojawia się utwór „Kto?”. W tym czasie na jednym ze swoich koncertów muzycy poznali Petera Barbarića, dziennikarza jugosłowiańskiej gazety „Mladina”. Dokładnie „wszystko” w historii młodej bydgoskiej załogi zmienia się gdy Barbarić zaprasza zespół na mini trasę po Jugosławii składającą się z sześciu koncertów ale co najważniejsze – w studio w Ljubljanie zostaje zarejestrowany materiał na album „Wet za Wet” który ukazuje się w 1986 roku nakładem New Wave Records we Francji.

Gdy mogłoby wydawać się że wszystko zaczyna się układać, wskutek rozłamu w zespole i niezgodności co do dalszego kierunku jakim powinien podążać zespół w 1987 roku zawiesza działalność. Po czternastoletniej przerwie Abaddon wznawia działalność i gra koncerty w całym kraju oraz Niemczech i Austrii. W roku 2003 kapela zalicza mini-trasę w USA występując m.in w legendarnym nowojorskim CBGB. W 2004 roku nakładem Lou & Rocked Boys ukazuje się drugi album bydgoszczan zatytułowany „Godzina Krzywd”. Niespełna rok później zespół ponownie zawiesza działalność. Kolejna reaktywacja przypada na lata 2017-2018, Abaddon gra wtedy kilka koncertów z okazji swoich 35 urodzin. Od tego momentu bydgoska załoga zwiera szyki od wielkiego dzwonu, występując sporadycznie na letnich festiwalach hardcore/punk.

Miejsce: Sala MOK w Czerwionce-Leszczynach, ul. Wolności 2
Termin: 10 lutego 2024, godz. 18.30
Bilety: 50/60 zł
Bilety do kupienia w kasie CKE oraz na https://www.ckecl.pl/kup-bilet/

Info: CKE Czerwionka-Leszczyny