Czerwionka-Leszczyny: Święto Makówek – 16 grudnia

0
365

16 grudnia na terenie hali targowej w Czerwionce po raz kolejny odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy – Święto Makówek.

Na najmłodszych uczestników Święta Makówek czekać będą liczne atrakcje. Nie zabraknie fotobudki czy malowania twarzy. Zainteresowani będą mogli wziąć udział w warsztatach robienia makówek. Tradycyjnie w czasie „Święta Makówek” w świątecznych konkursach mieszkańcy będą mieli okazję zdobyć piękne, prawdziwe choinki.

No i najważniejsze – wielką degustację makówek, najpopularniejszego śląskiego świątecznego deseru, przygotują panie z wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie Gminy i Miasta.

„Sekretem jest przepis na makówki, przekazywany często nam przez nasze mamy i babcie oraz serce wkładane w ich przygotowanie” – mówią gospodynie.

Od ponad 160 lat makówki są zawsze najbardziej oczekiwanym daniem na wigilijnym stole. Podaje się je na samym końcu wieczerzy, a ich spożycie zapewniało, że rodzina będzie się trzymać razem, nie rozejdzie się. Makówki jadło się przez całe święta. Zgodnie z tradycją – powinno ich starczyć do rana po drugim dniu świąt. Dlatego ten wyjątkowy deser przygotowywało się w wielkich naczyniach w ilościach naprawdę imponujących, tak żeby każdy mógł się najeść nimi do syta.

Oprócz makówek, przygotowanych według tradycyjnego przepisu, podczas jarmarku ten świąteczny przysmak serwowany jest w zupełnie nowych smakach. Wszystko zależy od inwencji gospodyń – uczestnicy jarmarku zajadali się już makówkami z budyniem, kokosowymi, migdałowymi, czekoladowymi, kawowymi, z ajerkoniakiem, a nawet włoskimi – z makaronem i orzechami.

Podczas Święta Makówek scenie wystąpią: zespół Ale Babki, Zespół Małe Światło, wokalistki Stowarzyszenia Artystyczno-Muzycznego z Czerwionki-Leszczyn oraz dzieci z Przedszkola nr 10 im. Juliana Tuwima w Czerwionce-Leszczynach. Będzie można także nabyć wyjątkowe ozdoby i dekoracje świąteczne oraz rękodzieło artystyczne. Harcerze przekażą Betlejemskie Światło Pokoju.

Jarmarkowi w Czerwionce towarzyszy wyjątkowa atmosfera, którą tworzą wszyscy uczestnicy – koła gospodyń ze śląską gościnnością, życzliwością, utalentowane dzieci na scenie, mieszkańcy, którzy zdobywają wymarzone choinki, zadowoleni ze spotkania z Mikołajem najmłodsi. W przedświątecznym zabieganiu jest okazja, aby na chwilę zwolnić i poczuć ten niezwykły nastrój Bożego Narodzenia.

Serdecznie zapraszamy 16 grudnia o godz. 16:00 na teren hali targowej w Czerwionce.

Podczas Święta Makówek nastąpi wręczenie nagród w konkursie „Zimowy pejzaż z Czerwionki-Leszczyn”. Zapraszamy!

Info: MiG Czerwionka-Leszczyny