Czerwionka-Leszczyny: Nowe przedszkole na Mikołajki

0
220

Wczoraj w Dębieńsku odbyła się uroczystość otwarcia nowego przedszkola przy SP nr 8. Dzieci zyskały nowoczesną przestrzeń do nauki i zabawy.

„To chyba najlepszy prezent mikołajkowy dla samych dzieciaków, ale także dla środowiska, dla rodziców i grona pedagogicznego” – powiedział Burmistrz Wiesław Janiszewski.

Nowe przedszkole to komfortowe, przestronne, nowocześnie wyposażone sale, do tego kuchnia i stołówka dla dzieci. Pięćdziesięcioro najmłodszych mieszkańców Dębieńska od razu poczuło się dobrze w nowej placówce. Podczas wczorajszej uroczystości uśmiech nie znikał z twarzy dzieci. Dodatkową atrakcją była wizyta Mikołaja, który obdarował dzieci łakociami.

„Marzyliśmy o tym obiekcie już dość długo, dlatego bardzo cieszymy się, że nasze marzenie spełnia się dziś w ten wyjątkowy dzień i z radością przyjmujemy ten piękny prezent. A jak widać, dzieci są także zadowolone, nowe przedszkole bardzo im się podoba” – mówiła dyrektor placówki Katarzyna Burek.

Gratulacje i upominki na ręce dyrektor K. Burek złożyli Burmistrz Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda, radny z Dębieńska Bogdan Knopik, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Dębieńsko Adam Malik, a także w imieniu dyrektorów placówek oświatowych dyrektor Przedszkola nr 10 Gabriela Grochla i dyrektor Przedszkola nr 1 Monika Sobieska.

Choć dziś nowy obiekt niezwykle cieszy, pojawiło się jednak sporo problemów z jego realizacją. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku gmina była zmuszona odstąpić od umowy na budowę pomieszczeń przedszkolnych z winy ówczesnego wykonawcy robót.

Trudne losy inwestycji przypomniał Burmistrz W. Janiszewski:

„Ta inwestycja powstawała niestety na przestrzeni aż kilkudziesięciu miesięcy. Prace były opóźnione, pierwsza firma wyłoniona w przetargu przy 70 % wykonanych prac zeszła z budowy, musieliśmy przygotować nowe postępowanie. Dziś możemy powiedzieć „koniec wieńczy dzieło”. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tego zadania, dziękuję także społeczności lokalnej za współpracę”.

Zadanie kosztowało 3,3 mln zł, w tym dofinansowanie z puli Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wyniosło 1,2 mln zł.

W uroczystym otwarciu placówki uczestniczyli Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bogdan Knopik, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner, Pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorz Wolnik, Pełnomocnik ds. społecznych Aleksandra Chudzik, Sekretarz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Justyna Domżoł, ks. dziekan Roman Kiwadowicz, Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Stefania Szyp, Przewodniczący Rady Dzielnicy Dębieńsko Bogdan Domżoł, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Dębieńsko Adam Malik, dyrektor ZEAS-u Barbara Pifczyk-Suchy, naczelnik wydziału edukacji Iwona Flajszok, radni Rady Miejskiej, dyrektorzy szkół i przedszkoli, rodzice przedszkolaków.

Info: MiG Czerwionka-Leszczyny