Czerwionka-LeszczynyKultura i rozrywka

Czerwionka-Leszczyny: Koncert Klapa Šufit & Muzykanty w CKE

Klapa Šufit & Muzykanty

24 stycznie 2020 godz. 18:00
 

Zapraszamy na koncert „chorwacko-śląska muzyczna przyjaźń”.

Klapa Šufit

Jesienią 1992 r. Na poddaszu czwartego gimnazjum w Splicie „Marko Marulić” młody i utalentowany profesor muzyki, Tomislav Versic, zgromadził grupę studentów w małej grupie wokalnej w Chorwacji zwanej „klapa”. („Klapa” to grupa śpiewaków płci męskiej lub żeńskiej, którzy wykonują wieloczęściowy śpiew a cappella, typowy dla Dalmacji). Nazwali się Klapa Šufit, ćwicząc na strychu szkolnym (Šufit to w chorwackim dialekcie – strych). Półtora roku później uczniowie po raz pierwszy z powodzeniem wystąpili na festiwalu dalmackich grup wokalnych w Omišu, rywalizując jako najmłodsza męska grupa wokalna w historii najważniejszego festiwalu śpiewu klapa.

Z biegiem lat Klapa Šufit stała się znaną i innowacyjną grupą. Klapa Šufit, pod kierunkiem doświadczonego barda Dusko Tambaca, zachowuje i promuje ten piękny, objęty patronatem UNESCO styl śpiewu, typowy dla Splitu, administracyjnego i historycznego centrum Dalmacji. Regularnie występując na historycznym festiwalu Omiš Klapa Festiva. W 1999 roku zdobyli trzecią nagrodę w drodze głosowania publiczności. Pod koniec tego samego roku nagrali swój pierwszy album „Good Morning, Sea”. Album był promowany przez różne koncerty, z których najważniejszym był koncert w Chorwackim Teatrze Narodowym w Splicie, wykonywany przed kamerami telewizji krajowej, przy wielkim wsparciu publiczności i krytyków muzycznych.

Od 2006 roku zespół prowadzony był przez profesora Jasminko Setkę. Dzięki rzadko spotykanej synergii między pedagogiem muzycznym a członkami klapy, osiągnęli wyjątkowy poziom śpiewu. Klapa Šufit była laureatką festiwalu w Omis trzy lata z rzędu (w 2006, 2007 i 2008 r.), które przyznawano na podstawie głosów profesjonalnego jury i głosów publiczności. W 2009 roku nagrali nową płytę „Ponoc je mila moja majko” („Jest północ, moja droga mamo”) z piosenkami, które zdobyły wiele nagród. Następnie w 2012 roku wydali swoją pierwszą płytę z muzyką instrumentalną, „Ne Diraj Moju Ljubav”. Utwór tytułowy stał się jedną z najbardziej znanych piosenek klapa wszechczasów.

Klapa Šufit odnosi sukcesy na występach w Chorwacji i za granicą, we współpracy z innymi grupami klapa i artystami scenicznymi oraz na licznych festiwalach muzycznych. Mają dużą rzeszę fanów w Chorwacji i Słowenii (gdzie mają fanklub), a ich popularność wzrosła ostatnio na całym świecie, wraz z założeniem Fan Clubu Klapa Šufit w Ameryce Północnej w 2016 roku.

Muzykanty

Muzykanty to śląski zespół, który na rynku muzycznym działa już ponad dekadę. Swoją miłość do Śląska artyści przekazują w piosenkach, czasami zmuszających do refleksji nad tradycją i historią regionu, lecz częściej pełnych poczucia humoru i przywracających uśmiech na twarze słuchaczy.

Równie dowcipna, co niektóre utwory jest historia powstania zespołu. Na początku graniem zajmował się tylko Łukasz Michalik. Podczas pracy w szpitalu w Knurowie poznał Łukasza Szołtyska. Tam zupełnie przypadkiem i dla żartu obiecali jednej z pielęgniarek, że zagrają na jej weselu. Jakie było ich zaskoczenie, gdy po kilku latach otrzymali telefon z prośbą o spełnienie obietnicy. W ten sposób na szybko powstał dwuosobowy zespół Muzykanty. Przyjaciele grali popularne utwory, które wpadały w ucho i bawiły słuchaczy. Po roku do zespołu dołączył Michał Bober, zdolny instrumentalista, który często towarzyszył kapeli w trasach koncertowych. Pewnego razu pojawił się na próbie i już został.

Leader zespołu Łukasz Michalik jest zarówno kompozytorem jak i autorem tekstów do utworów Muzykantów. Wyjątek stanowi skomponowany i napisany przez Łukasza Szołtyska popularny utwór „Hilda”. Michał Bober zajmował się graniem, obsługą sprzętu oraz rzeczami scenicznymi.

Zespół w pewnym momencie kariery zrobił sobie przerwę. Jednak w 2014 roku Muzykanty powrócili na scenę – tym razem podobnie jak na początku – w duecie. Michał Bober opuścił grupę i założył własny zespół.

Artyści nie tylko zajmują się graniem. Choć to jest zdecydowanie ich największa miłość i pasja. Łukasz Szołtysek jest wykształconym cukiernikiem, a Łukasz Michalik prowadzi własną działalność gospodarczą związaną z muzyką.

Muzykanty posiadają szeroki repertuar zarówno autorski jak i znanych i lubianych śląskich przebojów, przy których wszyscy doskonale się bawią. Pod koniec 2009 roku jeszcze jako trio zespół wydał pierwszą długogrającą płytę „Grajom Wom” zawierającą 14 autorskich piosenek. Zaśpiewana w gwarze płyta wpadła w ucho fanom dobrego śląskiego grania.

Zespół często koncertuje, również za granicą. Pojawia się na festynach, imprezach plenerowych, gra także na weselach i studniówkach. Teledyski Muzykantów zobaczymy w telewizji TVS czy TVP3 a najpopularniejsze utwory usłyszymy w radio. Grupa zdobyła do tej pory wiele nagród, ma także na swoim koncie sporo pierwszych miejsc na najlepszych Śląskich Listach Przebojów.

Termin: 24 stycznia 2020, godz. 18.00
Miejsce: Centrum Kulturalno-Edukacyjne w Czerwionce-Leszczynach
Bilety: 75 zł