Czerwionka-LeszczynyInformacje

Czerwionka-Leszczyny: Europejskie Dni Dziedzictwa w Bełku

W miniony weekend w Bełku odbywały się Europejskie Dni Dziedzictwa.

„Wydarzeniem inaugurującym tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa było nocne zwiedzanie zabytków w Bełku – kościoła św. Marii Magdaleny, otaczającego go zabytkowego cmentarza oraz Wzgórza Lukasów i znajdującej się na nim kaplicy. Dzień później przygotowaliśmy również atrakcje dla najmłodszych, rajd rowerowy i zwiedzanie z przewodnikiem – tłumaczyli organizatorzy wydarzenia – Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk.

Cieszy nas zwłaszcza duże zainteresowanie nocnym zwiedzaniem. W sobotnią noc nasze zabytki zwiedzało ok. 70 osób, które już teraz dopytują nas czy w przyszłości będziemy chcieli powtórzyć to wydarzenie” – dodają.

Europejskie Dni Dziedzictwo to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego celem jest promocja dziedzictwa kulturowego. Idea została zapoczątkowana we Francji jako Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie zwiedzać zabytkowe obiekty niedostępne na co dzień. Obecnie Europejskie Dni Dziedzictwa są organizowane w 50 krajach Europy pod auspicjami Rady Europy i Komisji Europejskiej. Polska przyłączyła się do ich organizacji w 1993 roku.

Projekt „Odkryć dziedzictwo. Wspominając dawny świat”, którym w Bełku włączono się w tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa, został dofinansowany z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. W ramach wydarzenia odbyły się: nocne zwiedzanie zabytków, rajd rowerowy, warsztaty kreatywne dla najmłodszych, gry i zabawy, zorganizowano wystawy: „Ratujemy zabytki w Bełku”, „Tradycje od pokoleń”, „Wspominając dawny świat”.

info: czerwionka-leszczyny.pl

foto: Katarzyna Mazur