Czerwionka-Leszczyny: Budynek Gminny – historia biblioteki i OSP

0
205

Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” przez kilka miesięcy realizowało projekt popularyzujący lokalną historię dotyczącą Budynku Gminnego.

Projekt dofinansowany przez Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny jest kontynuacją i zarazem zakończeniem działań projektu realizowanego w 2021 r pt. „Budynek Gminny – historia, funkcje, znaczenie”. Polega na „odkryciu” no nowo historii i znaczenia budynku – obecnej siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Leszczynach.

Okazuje się, że w prawie 100-letniej historii tego budynku zwanego także „Domem Gminnym” miały siedzibę ważne instytucje dla Leszczyn: samorząd gminny, biblioteka , przedszkole i najdłużej, także obecnie, OSP Leszczyny. Tym razem zajęliśmy się historią ochotniczego pożarnictwa oraz czytelnictwa na Górnym Śląsku i Leszczynach.

W 12-tym już naszym wydawnictwie przekazujemy mieszkańcom nie tylko historię tego miejsca, ale także sylwetki ludzi ją tworzących. Zrobiliśmy to we współpracy z OSP Leszczyny, SP1 oraz leszczyńskimi seniorami. Uczestnicy projektu zapoznali się z początkami czytelnictwa w naszej gminie, sposobami gromadzenia zbiorów , a następnie odwiedzili nowoczesną, współczesną Bibliotekę Śląską.

Również wycieczka do Muzeum Śląskiego uświadomiła uczestnikom projektu konieczność dbania o dziedzictwo kulturowe regionu.

Info: Prezes SPL „Dzwon” Krzysztof Kluczniok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here