Za nami 96. Urodziny Miasta Zabrze
W ub. weekend świętowaliśmy 96. rocznicę nadania Zabrzu praw miejskich. Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz Miejski Ośrodek Kultury zaprosili z tej okazji mieszkańców i przyjezdnych gości na Barwną Paradę oraz Skarbnikowe Gody, które 29 października odbyły się w Parku im. Poległych Bohaterów, a także na Koncert Galowy do Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, który zorganizowano 30 października. Tradycyjnie też, w Kościele pw. św. Kamila odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Zabrza, a także z okazji 22. rocznicy patronatu św. Kamila nad naszym miastem.
Skarbnikowe Gody to impreza skierowana do szerokiej publiczności – mieszkańców Zabrza, okolicznych miejscowości, turystów kulturalnych, a swoim rozmachem co roku wzbudza ogromne zainteresowanie i entuzjazm uczestników. Zainaugurowała ją Barwna Parada, którą ulicami miasta poprowadził legendarny Skarbnik wraz z zabrzańską Górniczą Orkiestrą Dętą Makoszowy pod batutą Henryka Mandrysza i Mażoretkami Pantery z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach. Uczestników parady tradycyjnie powitała prezydent Małgorzata Mańka-Szulik wraz z delegacjami z miast partnerskich. Jak co roku w paradzie udział wzięli: dzieci i młodzież z zabrzańskich przedszkoli i szkół z rodzicami, grupy sportowe, sekcje taneczne, kluby uczniowskie, placówki kulturalne i oświatowe, stowarzyszenia, zabrzańscy przedsiębiorcy oraz mieszkańcy. Niewątpliwą atrakcję parady stanowiły zabytkowe samochody, motocykle, pojazdy militarne oraz barwne stroje. Parada przeszła ulicą Wolności oraz ulicą Dubiela, skąd uczestnicy weszli do Parku im. Poległych Bohaterów. Tematem tegorocznej parady było „Kolorowe miasto”. Zmagania uczestników i ich barwne kreacje tłumnie podziwiali widzowie, a najładniejsze z nich zostały nagrodzone w ramach Skarbnikowego Konkursu.
W samo południe w Parku Poległych Bohaterów rozpoczął się Piknik Rodzinny, który trwał do późnych godzin wieczornych. Program imprezy to każdego roku bogata mieszanka muzyki, wydarzeń artystyczno-kulturalnych, nauki i rozrywki. Nie inaczej było i tym razem – na dużej scenie wystąpili młodzi, zdolni zabrzańscy artyści, m.in. laureaci Zabrzańskiego Festiwalu Przedszkolaków „Igraszki” oraz Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej im. N. Kroczka. Dla dzieci przygotowano m.in. wesołe miasteczko z dmuchawcami, bajkowe animacje z pluszowymi maskotkami oraz miasteczko atrakcji. Nie zabrakło też stoisk edukacyjno-kulturalnych oferujących ciekawe gry, zabawy oraz animacje twórcze, a także mistrzowskie pokazy taneczne i szczudlarskie.
Ciekawostką Pikniku był Festiwal Kolorów, a niewątpliwą atrakcją – koncerty gwiazd muzyki rozrywkowej oraz urodzinowy pokaz sztucznych ogni. Przed zabrzańską publicznością zagrali tym razem: Urszula oraz zespół Feel.
Niezapomnianym przeżyciem dla publiczności, która zgromadziła się 30 września w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu był też z pewnością Koncert Galowy z okazji Urodzin Zabrza. Kierownictwo muzyczne nad imprezą sprawował Sławomir Chrzanowski – dyrygent oraz dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Zabrzańskiej. Na scenie zaprezentowali się soliści Teatru Roma: Paulina Janczak oraz Jakub Wocial z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej.
Koncert urodzinowy był też tradycyjnie okazją do wręczenia nagród prezydenta Zabrza w dziedzinie kultury. W tym roku otrzymali je: Barbara Gajek-Kraska, dyrygent Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zabrzu; Daniel Rybicki, koncertmistrz Filharmonii Zabrzańskiej; Adam Jędrzejowski, muzyk jazzowy oraz prof. Grzegorz Hańderek, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik wręczył Alinie Nowak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy decyzję o przyznaniu jej odznaki honorowej przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Natomiast Bartłomiej Szewczyk, dyrektorowi Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu z rąk radnej Sejmiku Województwa Śląskiego Urszuli Koszutskiej otrzymał Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
Info: um.zabrze.pl