Zielone Świątki
Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego) w 2015 roku obchodzimy 24 maja.
W tradycji ludowej Zielone Święta to przede wszystkim pożegnanie wiosny i powitanie lata, święto rolników i pasterzy. Od wieków ubierano wtedy domy gałązkami drzew liściastych, głównie buka, brzozy, lipy i witkami modrzewia. Przystrajano tak odrzwia, okna, bramy i furtki prowadzące do zagrody, a nawet płoty i studnie. W niektórych regionach podłogę w domu wyściełano pędami tataraku wierząc, że opuszczą go wszelkie szkodniki, insekty i… złe czary. Dekorowanie domów zielenią, czyli majenie, w niektórych regionach Polski utrzymało się do dzisiaj, zwłaszcza w tych miejscowościach, gdzie na Zesłanie Ducha Świętego obchodzone są odpusty.
W Zielone Święta gospodynie wypędzały bydło na pastwiska przed wschodem słońca wierząc, że dzięki temu krowy będą dawały dużo mleka i aż do późnej jesieni nie zabraknie im paszy. W Polsce centralnej, w niedzielę wieczorem odbywały się pasterskie uczty i zabawy, często połączone z “wyzwolinami“ – obrzędem inicjacyjnym, podczas którego przyjmowano początkujących opiekunów stada do grona starszych, doświadczonych pasterzy.
Urządzano też wybory pasterskiego króla i królowej oraz tzw. wołowe i końskie wesela, czyli pochody z wołem lub koniem przybranym w kwiaty, wieńce, wstążki.
Zielone Świątki to potoczna nazwa katolickiego święta znanego jako Zesłanie Ducha Świętego. Jest to święto upamiętniające zstąpienie na apostołów Ducha Świętego, który sprawił, że zaczęli mówić oni różnymi językami. Otrzymali również dary duchowe. Dzień ten uznawany jest za początek Kościoła Chrześcijańskiego.
Święto to jest świętem ruchomym i przypada na 49 dni (czyli 7 tygodni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Dlatego też czasami nazywane jest ono Pięćdziesiątnicą. W 2015 Święto Zesłania Ducha Świętego obchodzone będzie 24 maja.
Święto to obchodzone w wielu krajach, zwłaszcza protestanckich jest przez dwa dni, jednakże w naszym kraju tylko pierwszy dzień Zielonych Świątków jest dniem wolnym od pracy. Jest to również dzień objęty zakazem handlu, warto więc o tym pamiętać i przygotować się wcześniej.
Święto Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres Wielkanocny. Po nim rozpoczyna się tak zwany okres zwyczajny. Wierni już w wigilię tego święta uczestniczą w wieczornej mszy świętej, podczas której odbywają się czytania z ksiąg Starego i Nowego Testamentu dotyczące np. „Pomieszania języków podczas budowy wieży Babel”.
Niedziela to również uroczysta msza święta, podczas której odbywają się czytania m.in. z Księgi Dziejów Apostolskich.
Święto to jest mocno zakorzenione w katolickiej tradycji, choć nie jest tak znane i hucznie obchodzone jak Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. Niemniej jest ono niezwykle istotne a jego tradycja długa.
Dlatego też warto ją pielęgnować i kultywować.
Jeśli macie jakieś ciekawe zdjęcia z innych rejonów Knurowa prosimy je zamieścić w swoim komentarzu. Pogoda jest idealna do fotografowania. Jest wszędzie bardzo zielono:)