Żernica: Kalejdoskop literacki śląskiego humoru i satyry – 27 października
Kalejdoskop literacki śląskiego humoru i satyry –
27 października w godz od 8.00 – 15.00
Dom Kultury w Żernicy.
PROGRAM
08.00 – 09.00 Rejestracja uczestników
09.00 – 09.20 Wystąpienia Włodarzy Powiatu Gliwickiego i Gminy Pilchowice
09.20 – 09.50 Humor na Granicy. Socjologiczne konteksty humoru
– dr hab. Maria Świątkiewicz-Mośny
09.50 – 10.20 O śląskim komizmie ludowym i o tym, jak modeluje świat – prof. dr hab. Daniel Kadłubiec
10.20 – 10.50 Humor – ważny komponent śląskiej kultury na przestrzeni dziejów – mgr Jerzy Ciurlok
10.50 – 11.20 Przerwa kawowa
11.20 – 11.50 Humor i satyra w śląskiej pieśni ludowej – prof. zw. dr hab. Krystyna Turek
11.50 – 12.20 Humor i satyra w „kinie śląskim” – dr Ilona Copik
12.20 – 12.50 10 lat Powiatowej Biblioteki Publicznej w Gliwicach
12.50 – 13.30 Przerwa kawowa
13.30 – 14.00 Czy istnieje specyficznie śląski typ humoru? – Jan Hahn
14.00 – 14.30 Śląskie fraszki, szpaski, limeryki, wierszowanki oraz inne utwory satyryczne – przykłady z Rudy Śląskiej – Adam Podgórski
14.30 – 15.00 „Hanek z Mimrów z mamrami” – Aleksander Lubina
15.00 Podsumowanie Konferencji
Obiad
Śląski humor, czyli wice w gwarze śląskiej zaprezentują :
Zofia Piechula i Maria Pendzich – członkinie Koła Gospodyń Wiejskich ze Stanicy
Imprezy towarzyszące:
Wesołe cymelia z bibliofilskich zbiorów Jurka Ciurloka – wystawa
10 lat Powiatowej Biblioteki Publicznej w Gliwicach – foto wystawa
Stoiska wydawnicze
To kolejna konferencja organizowana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Gliwicach z siedzibą w Pyskowicach, która zajmuje się problematyką regionalną. Tym razem dowiedzieć się będzie niemal wszystkiego o historii śląskiego humoru od czasów najstarszych przekazów datowanych na wiek XIII do czasów współczesnych, a także o humorze i satyrze w „kinie śląskim”, o śląskim komizmie ludowym, socjologicznych kontekstach śląskiego humoru, humorze i satyrze w śląskiej pieśni ludowej i o saskich fraszkach. Wśród prelegentów znajdą się: prof. zw. dr hab. Krystyna Turek, dr hab. Maria Świątkiewicz-Mośny, dr Ilona Copik, prof. dr hab. Daniel Kadłubiec, Jerzy Ciurlok, Jan Hahn, Aleksander Lubina, Adam i Barbara Podgórscy.
– Nie da się nie zauważyć, że popularność śląskiego humoru znacznie wzrosła w ostatnim półwieczu – mówi Sławomir Adamczyk, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Gliwicach z siedzibą w Pyskowicach. – Nie tylko dzięki tekstom Lucjana Czernego, kabaretu „Rak” czy działalności „Klubu Masztalskiego”, które rozbawiają całą Polskę. Również dzięki przybyszom z różnych stron Polski, zanoszącym w rodzinne strony opowieści o naszym regionie i jego mieszkańcach. Podczas konferencji zastanowimy się, czy istnieje śląski typ humoru, na czym polega jego specyfika, jakie ma korzenie? Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału wszystkich zainteresowanych, a w szczególności bibliotekarzy, nauczycieli i regionalistów. Mam nadzieję, że to spotkanie, podobnie jak poprzednie, zaowocuje zdobyciem nowej wiedzy i nawiązaniem bliższej współpracy uczestników konferencji. Gwarantujemy nie tylko rzeczowe wykłady i prezentacje, ale również sporą dawkę śląskiego humoru.
Podczas konferencji wice w gwarze śląskiej zaprezentują Zofia Piechula i Maria Pendzich z Koła Gospodyń Wiejskich w Stanicy. Zobaczyć będzie można też dwie wystawy – pierwsza to „Kolekcja humorystycznych druków śląskich – Jerzy Ciurlok”, a druga nosi tytuł „10 lat Powiatowej Biblioteki Publicznej w Gliwicach”. Czynne też będą stoiska wydawnicze.
Konferencję organizuje Powiatowa Biblioteka Publiczna w Gliwicach z siedzibą w Pyskowicach wraz ze współorganizatorami: Gminną Biblioteką Publiczną w Pilchowicach oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pilchowicach.
Wydarzeniem patronatem honorowym objął starosta gliwicki Waldemar Dombek.
Bliższe szczegóły na stronie: www.pbp-gliwice.pl.