InformacjeKultura i rozrywkaZabrze

Zabrze: Zakończył się XXVIII Międzynarodowy Zabrzański Festiwal Organowy im. ks. Antoniego Chlondowskiego

Za nami ostatnie dwa koncerty w ramach XXVIII Międzynarodowego Zabrzańskiego Festiwalu Organowego im. ks. Antoniego Chlondowskiego. W minioną sobotę, w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa Zabrzu-Rokitnicy, można było wysłuchać koncertu w wykonaniu Marcin Armański oraz zabrzańskiego chóru „Resonans con tutti”. Natomiast w niedzielę, w Kościele pw. św. Krzyża, popis swoich umiejętności dał włoski artysta Gianluigi Spaziani.

Pierwszą część sobotniego koncertu rozpoczął recital Marcina Armańskiego. Urodzony w Kielcach w 1983 roku. Naukę gry na organach rozpoczął pod kierunkiem ks. Zbigniewa Rogali, ukończył również Państwową Szkołę Muzyczną w Kielcach w klasie fortepianu oraz Salezjańskie Liceum Muzyczne w Lutomiersku. W 2007 roku uzyskał tytuł magistra sztuki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiował w klasie prof. Juliana Gembalskiego i Zygmunta Antonika.

Od 2006 związany jest z Dolnym Śląskiem jako kantor Kościołów Pokoju w Świdnicy i w Jaworze oraz organista zboru ewangelicko-reformowanego we Wrocławiu. Prowadzi działalność pedagogiczną. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów organowych i kompozytorskich. Ma na swoim koncie liczne nagrania dla radia i telewizji (w tym także dla telewizji amerykańskiej i japońskiej). W 2011 roku zagrał specjalny koncert podczas wizyty szwedzkiej pary królewskiej w Świdnicy. Jest organizatorem życia muzycznego na Dolnym Śląsku, od wielu lat prowadzi festiwale organowe, m.in. w Jeleniej Górze, Bolkowie, Karpaczu, Kaczorowie, Świdnicy. W 2016 roku zainicjował projekt edukacyjny „Ogólnopolskie Warsztaty dla Organistów i Muzyków Kościelnych”, który funkcjonuje pod patronatem Synodalnej Komisji ds. Liturgii i Muzyki Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Zajmuje się organmistrzostwem – rekonstrukcjami historycznych instrumentów klawiszowych.

W drugiej części koncertu melomani mogli posłuchać Zabrzańskiego Chóru Młodzieżowego „Resonans con tutti”, który został założony w 1970 roku przez małżeństwo Norberta i Marię Kroczków. Od roku 1994, czyli od momentu śmierci pierwszego dyrygenta i założyciela chóru podczas światowego konkursu chóralnego w irlandzkim Cork, prowadzony jest przez wieloletnich wychowanków chóru i absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach Waldemara i Arlenę Gałązków.

Zespół od ponad 50 lat prowadzi bogatą działalność koncertową obejmującą zarówno wykonawstwo muzyki a capella, jak i wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych różnych epok, w tym muzyki operowej, oratoryjno-kantatowej i rozrywkowej. Zespół aktualnie gromadzi ponad 120 młodych pasjonatów muzyki, wywodzących się z zabrzańskich szkół średnich i śląskich uczelni.

Chór, a także jego dyrygenci są laureatami licznych nagród, odznaczeń państwowych, a także zdobywcami czołowych miejsc na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Płyta z utworami Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego nagrana przy współpracy z prof. Markiem Toporowskim i orkiestrą barokową Concerto Polacco otrzymała nominację do nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego „Fryderyk” w kategorii muzyka dawna.

W niedzielę natomiast, na zakończenie XXVIII Międzynarodowego Zabrzańskiego Festiwalu Organowego im. ks. Antoniego Chlondowskiego, wystąpił Gianluigi Spaziani. Muzyk urodził się w Ascoli Piceno (Włochy) i mieszka w Grottammare. W wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, którą ukończył w 1987 roku w Konserwatorium Frosinone. W tym samym roku rozpoczął naukę gry na organach w Rzymie i uzyskał dyplom w 1990 roku w Konserwatorium w L`Aquila. W 1991 roku przeniósł się do Holandii, aby kontynuować naukę gry na organach w Konserwatorium w Rotterdamie w klasie prof. Bernarda Winsemiusa, uzyskując dyplom ukończenia studiów organowych w 2000 roku.

Koncertował w różnych krajach Europy i USA, nie tylko jako solista, ale także ze śpiewakami litewskimi, takimi jak: Julija Stupnianek, Julija Karaliunaite, Viktoria Miskunaite, Marta Lukosiute.

Jest dyrektorem artystycznym włoskiego festiwalu organowego „Riviera delle Palme”. Jest zapraszany do grania koncertów inauguracyjnych na odrestaurowanych włoskich zabytkowych organach. Znawca historii organów Włoch, publikujący liczne opracowania na ten temat. Interesuje się również włoską muzyką baroku grając koncerty zapomnianych kompozytorów.

Info: UM Zabrze