InformacjeZabrze

Zabrze: Wkrótce otwarcie pierwszego wodnego placu zabaw w Zabrzu!

Mamy dobrą wiadomość dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Jeszcze w tym miesiącu otwarty zostanie pierwszy w Zabrzu wodny plac zabaw. Trwa montowanie urządzeń rekreacyjnych. Zlokalizowany na osiedlu Janek obiekt, pod koniec kwietnia przeszedł pozytywnie pierwsza próbę techniczną instalacji.

– To warta 2,5 mln zł inwestycja, na którą skutecznie pozyskaliśmy 90 proc. dofinansowania ze środków zewnętrznych. Konsekwentnie sięgamy po dodatkowe fundusze i przygotujemy wkład własny m.in. z obligacji. Dzięki temu dzieci i młodzież już tej wiosny będą mogły korzystać z wodnego placu zabaw – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Zgodnie z projektem wodny plac zabaw ma się składać z 21 atrakcji dla dzieci. Planowana data zakończenia prac przypada pod koniec maja br.

Będzie to pierwszy w Zabrzu wodny plac zabaw, ale nie ostatni. Kolejny taki obiekt ma powstać w rewitalizowanym Parku Hutniczym, usytuowanym w centrum naszego miasta. Koszt wykonania placu zabaw z dostępem dla osób niepełnosprawnych wynosi blisko 1,5 mln zł.

Przypomnijmy, że Park Hutniczy – najstarszy w mieście, powstał przy hucie Donnersmarcka w 1885 roku – zostanie zrewitalizowany. Inwestycja sfinansowana zostanie przede wszystkim ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego – w kwocie ponad 15 mln złotych, a także z budżetu państwa. Co się zmieni? W parku pojawi się mała architektura (pergole, ławki, siedziska, leżaki, kosze na śmieci, kosze do segregacji, budki dla ptaków i owadów, tablice informacyjne, stojaki na rowery, a nawet miejsca do grillowania), skate park i wspomniany już wodny plac zabaw, a także siłownia „pod chmurką” czy wybieg dla psów.

W parku wybudowany zostanie budynek sanitarno-socjalny – wraz z niezbędną infrastrukturą. Dotychczasowe nawierzchnie asfaltowe i betonowe zostaną usunięte, zaś w ich miejsce powstaną nowe ścieżki i place. W ramach inwestycji powstanie także oświetlenie, powstaną instalacje wodociągowa, sanitarna, energetyczna, a także technologiczna dla wodnego placu zabaw.

info oraz foto: miastozabrze.pl