InformacjeRegionSport i rekreacjaZabrze

Zabrze: Wielki Finał Wiedzy o Górniku Zabrze rozstrzygnięty!

Do Wielkiego Finału Konkursu Wiedzy o Górniku Zabrze stanęło siedem szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jubileuszowa edycja upamiętniła 75-lecie Klubu. Zmagania uczniów nadzorował Stanisław Oślizło, kapitan wszechczasów Górnika i Daniel Bielica, bramkarz Trójkolorowych, a w przeszłości uczestnik Konkursu.

W środę, w przededniu 75. urodzin Klubu na Arenie Zabrze rozegrano Wielki Finał Konkursu Wiedzy o Górniku Zabrze. Uczestników przywitał strzelec jedynej bramki w historii polskiej piłki w finale Pucharu Zdobywców Pucharów – Stanisław Oślizło. Legenda Górnika Zabrze i 8-krotny mistrz Polski weryfikował odpowiedzi na najtrudniejsze pytania o historię Klubu. Obecny był również pierwszy bramkarz Trójkolorowych i wychowanek Akademii Górnika, czyli Daniel Bielica. 24-latek w przeszłości sam był uczestnikiem Konkursu, choć – jak przyznał, witając uczniów – nigdy nie udało mu się zwyciężyć.

Daniel może więc pozazdrościć triumfu uczniom z SP nr 42, która wygrała Wielki Finał w kategorii szkół podstawowych. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno SP nr 30 i SP nr 21.

W kategorii szkół ponadpodstawowych największą wiedzą wykazali się uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego, którzy odpowiedzieli bezbłędnie na wszystkie pytania! Co ciekawie, w ich składzie znalazł się Jakub Seemann, mistrz świata do lat 16 w szachach klasycznych. Na podium znalazły się także Zespół Szkół nr 17 oraz Zabrzańskie Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego. Czwarte miejsce zajął Salezjański Zespół Szkół Publicznych.

W Wielkim Finale Konkursu każda z placówek wystawiła 3-osobową reprezentację. Uczniowie odpowiadali na pytania ustnie, a wcześniej każdorazowo wybierali trudność pytania, określoną liczbą punktów od 1 do 3 za poprawną odpowiedź. Najtrudniejsze dotyczyły na przykład ostatniego strzelca bramki dla Górnika w europejskich pucharach na Stadionie Śląskim, nazwisk Trójkolorowych w składzie reprezentacji Polski w meczu przeciwko ZSRR w 1957 roku, czy liczby kolejnych sezonów, w których Włodzimierz Lubański był najskuteczniejszym piłkarzem Górnika. Niektóre pytania związane były także z materiałami multimedialnymi.

Dziękujemy za organizację i przeprowadzenie Wielkiego Finału Konkursu Wiedzy o Górniku Zabrze Michałowi Ukleji, nauczycielowi SP nr 30 oraz Henrykowi Bąkowi, nauczycielowi SP nr 42. Wielkie podziękowania należą się także dyrektorce SP nr 30, Anecie Kaweckiej. Poprzez edycję finałową Konkurs Wiedzy o Górniku Zabrze uzyskał pełnoletność, gdyż odbywał się już po raz 18!

Info: Górnik Zabrze SSA