InformacjeRegionZabrze

Zabrze: Nie masz pomysłu jak spędzić weekend? Odwiedź Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu!

Przed nami kolejny weekend wakacji, a jednym z najlepszych sposobów na spędzenie go są spacery w otoczeniu pięknej przyrody. Zachęcamy do odwiedzenia Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu, który o tej porze roku zachwyca bogactwem kwitnącej roślinności. Nasz ogród otwarty jest dla zwiedzających w okresie od 1 maja do 31 października.

A już w najbliższą niedzielę, o godzinie 10.30, po raz kolejny Synergia oraz Stowarzyszenie Aktywne Zabrze, Miejski Ogród Botaniczny i Miasto Zabrze zapraszają chętnych do udziału w plenerowych zajęciach jogi. O godz. 16.00 zaplanowano natomiast koncert plenerowy Orkiestry Dętej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza.

Zajęcia jogi będą się odbywać na dużej łące pod wierzbą, naprzeciw stawu. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą własnych mat. W razie niepogody zajęcia zostaną odwołane. Ewentualna informacja na ten temat będzie pojawiać się na profilu w mediach społecznościowych organizatora i partnerów. Zajęcia są dla wszystkich, którym zależy na dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Nie trzeba posiadać doświadczenia w praktyce jogi, poziom będzie dostosowany do każdego uczestnika.

Na regularnych zajęciach ćwiczyć mogą osoby zdrowe, bez przeciwwskazań lekarskich. Osoby z problemami zdrowotnymi zobowiązane są poinformować o nich nauczyciela przed rozpoczęciem ćwiczeń, jak również w trakcie ich trwania, w razie zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności. Prowadzący nie bierze odpowiedzialności za negatywne skutki dla zdrowia ćwiczeń. Nauczyciel ma prawo odmówić wstępu na praktykę osobie, co do której ma podejrzenia o przeciwwskazania lekarskie do ćwiczeń. Kobiety są zobowiązane do informowania nauczyciela prowadzącego zajęcia o ciąży. W zajęciach mogą uczestniczyć kobiety, które posiadają zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do ćwiczeń. Jeżeli dana kobieta nie poinformowała o ciąży instruktorka i nie posiada zaświadczenia, nauczyciel ma prawo odmówić wstępu na praktykę.

Koncerty plenerowe Orkiestry Dętej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu odbywać będą się w każdą pogodną niedzielę od maja do sierpnia o godz. 16.00.

Pod względem bogactwa zgromadzonej tu przez lata kolekcji roślinnej, zabrzański ogród botaniczny to najbogatszy zbiór na Górnym Śląsku, o wyjątkowym charakterze ekologicznym, zdrowotnym i naukowym. Rośnie tu ok. 5000 okazów drzew i krzewów (ok. 200 taksonów) oraz bogata kolekcja roślin pochodzących praktycznie ze wszystkich stref klimatycznych.

Ogród dzieli się na część botaniczną nawiązującą do ogrodów w stylu francuskim oraz parkową z placem zabaw, terenami gospodarczymi i szklarniami. W 2004 r. na terenie Ogrodu założono Rosarium, które obsadzone zostało 2500 sztuk róż, różnych typów w 64 odmianach.

Info: UM Zabrze