InformacjeKultura i rozrywkaZabrze

Zabrze: Koncert francuskiego wirtuoza harfy zainaugurował 11. edycję Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu

21 września, w podziemiach Kopalni Guido w Zabrzu, genialny, francuski wirtuoz harfy – Xavier De Maistre, wykonał program złożony z wyjątkowych interpretacji utworów inspirowanych ulotnymi marzeniami sennymi Claude’a Debussy’ego. Publiczność wysłuchała wirtuozerskie wykonania utworów takich kompozytorów, jak: Krzysztof Penderecki, Sophia Dussek, Gabriel Fauré, Francisco Tárrega czy Bedřich Smetana.

Zjawiskowa precyzja techniczna, charyzma i unikalna muzykalność tego uznawanego za jednego z najznakomitszych harfistów naszych czasów, wzbudza zachwyt nie tylko publiczności, ale też kompozytorów, którzy zainspirowani jego grą piszą i dedykują mu swoje utwory. W tym gronie znalazł się również Krzysztof Penderecki, który wspólnie z Xavierem pracował nad koncertem harfowym przeznaczonym właśnie dla niego. Prawykonania miały się odbyć w Paryżu, Londynie, Madrycie i … Zabrzu na zamówienie London Philharmonic Orchestra, Orchester de Paris, Orquestra Nacional de Espańa i Sinfonietty Cracovii, z inicjatywy dyrektora Festiwalu Jurka Dybała. Niestety pomimo intensywnej pracy do napisania utworu nie doszło i możemy tylko domniemywać co by było gdyby… Pokłosiem tego faktu był właśnie wczorajszy występ Xaviera w trakcie koncertu inauguracyjnego i jego interpretacje utworów orkiestrowych patrona Festiwalu.

Przed nami jeszcze dwa wyjątkowe koncerty, które odbędą się w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu – poziom 320!

23 września, w sali koncertowej Filharmonii Zabrzańskiej, będziemy świadkami niezwykłego, muzycznego performancu. Marisol Montalvo to wybitna, amerykańska sopranistka, która w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej NUSO z Charkowa pod dyrekcją Jurka Dybała porwie nas w świat złożony z muzycznych arcydzieł muzyki poważnej, pogranicza abstrakcji. Nie zabraknie również utworów mistrza awangardy, patrona festiwalu samego Krzysztofa Pendereckiego.

Zaplanowany na niedzielę, 24 września, Wielki Finał XI edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się już po raz kolejny w industrialnej przestrzeni, pod gołym niebem – w niecce Sztolni Królowa Luiza. Dzieła Mistrza zaprezentują soliści, Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją dyrektora Festiwalu Jurka Dybała. Tego dnia usłyszmy ,,Powiało na mnie morze snów… pieśni zadumy i nostalgii”. Monumentalny cykl pieśni do słów polskich poetów na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę, powstał w 2010 roku na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, w związku z obchodami 200 – lecia urodzin patrona.

Zwieńczeniem wieczoru będzie wykonanie Fragmentów z niedokończonej opery Fedra Pendereckiego, w opracowaniu dokonanym na życzenie małżonki kompozytora Elżbiety Pendereckiej przez Jurka Dybała.

Info: UM Zabrze
Fot. Paweł Janicki