InformacjeRegionSport i rekreacjaZabrze

Zabrze: Brakuje pieniędzy na dokończenie budowy czwartej trybuny stadionu Górnika

Kilka tygodni temu pojawiły się pierwsze informacje dotyczące problemów z finansowaniem inwestycji na Arenie Zabrze. Początkowo mówiono o brakujących 20-25 milionach złotych, jednak na sesji Rady Miasta z 24 czerwca Prezydent Zabrza, Agnieszka Rupniewska, ujawniła znacznie wyższą kwotę. Zgodnie z jej słowami, na dokończenie stadionu Górnika brakuje od 25 do nawet 45 milionów złotych.

Prezydent Rupniewska szczegółowo omówiła prace, które pozostają do wykonania. Na poziomie -1 wymaga wykończenia parking na 146 miejsc. Na poziomie 0 planowane jest wykończenie strefy szatni wraz z odnową biologiczną, mix zone, muzeum sportu oraz sport pubu. Na poziomie +1 ma powstać strefa klubu biznesowego z zapleczem gastronomicznym na około 1,5 tys. osób, a także montaż krzesełek. Na poziomie +2 planowane jest wykończenie 15 lóż biznesowych, również z montażem krzesełek, a także biur i studia telewizyjnego.

„Rozmowy trwają, zastanawiamy się nad różnymi rozwiązaniami. Wiem, że Spółka Stadion ma również kilka propozycji, kilka pomysłów, więc na pewno będziemy się nadal zajmować tym tematem” – mówi Prezydent Rupniewska.

Część konstrukcyjna trybuny zachodniej stadionu jest gotowa w 100%. 16 kwietnia podpisano umowę na wykonanie kolejnego etapu budowy. Obecnie trwają prace instalacyjne i wykończeniowe czwartej trybuny, które powierzono spółce Mostostal Zabrze.

Prace wykonywane są w trybie „zaprojektuj i wybuduj” i obejmują roboty wykończeniowe, instalacyjne, wyposażenie obiektu, zagospodarowanie i uzbrojenie przyległego terenu oraz modernizację systemów stadionowych. Realizacja projektu ma potrwać 11 miesięcy, do 15 marca 2025 roku. Wartość umowy wynosi blisko 59 milionów złotych brutto.

Obecnie trwają intensywne rozmowy na temat sposobów rozwiązania problemów finansowych. Różne propozycje są analizowane przez miasto oraz Spółkę Stadion. Oczekuje się, że w najbliższych miesiącach zostaną podjęte konkretne decyzje, które pozwolą na zakończenie budowy stadionu w zaplanowanym terminie.

Problemy finansowe związane z budową Areny Zabrze są wyzwaniem, które miasto i zaangażowane podmioty muszą pilnie rozwiązać. Pomimo trudności, prace postępują zgodnie z planem, a zaangażowanie władz miasta oraz Spółki Stadion daje nadzieję na pomyślne zakończenie projektu.

Inwestycja w Arenę Zabrze jest kluczowa dla rozwoju infrastruktury sportowej miasta. Pomimo obecnych trudności finansowych, władze miasta oraz Spółka Stadion podejmują wszelkie możliwe działania, aby zakończyć projekt w planowanym terminie i oddać do użytku nowoczesny obiekt sportowy, który będzie dumą mieszkańców Zabrza i całego regionu.

Docelowo czwarta trybuna zwiększy liczbę miejsc na stadionie z 24 500 do 32 000.

Fot. Maciej Buchalik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *