NewsyRegion

XXV sesja Rady Powiatu Gliwickiego

XXV sesja Rady Powiatu Gliwickiego – przyjęto m.in. plan przekształcenia knurowskich szkół (w związku z reformą oświaty) administrowanych przez Powiat Gliwicki.

Sprawy zdrowia i edukacji dominowały podczas obrad XXV sesji Rady Powiatu Gliwickiego, która odbyła się 23 lutego w Starostwie Powiatowym w Gliwicach.

Na poprzedniej sesji wiele uwagi poświęcono zagadnieniom konieczności zwalczania niskiej emisji. Tym razem poruszono inny ważny temat zdrowotny: zagrożenie nowotworami. – To poważny problem – podkreślił przewodniczący Rady Powiatu Gliwickiego, Andrzej Kurek. – Na raka zapada coraz więcej osób, trzeba temu przeciwdziałać, również przez propagowanie wiedzy na ten temat.

Na wstępie wybrane informacje społeczne i zdrowotne z powiatu gliwickiego – pod kątem Seniorzy i medycyna – przedstawiła Agnieszka Gliklich, naczelnik Wydziału Zdrowia i Pomocy Społecznej w Starostwie Powiatowym w Gliwicach. Następnie interesujące prezentacje omówili zaproszeni na sesję goście. Artur Pakosz, dyrektor Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach przybliżył funkcjonowanie tej placówki, natomiast prof. Leszek Miszczyk z Centrum Onkologii – Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach wygłosił prelekcję pod prowokującym tytułem: „Rak prostaty – czy warto się zainteresować”. – Bardzo dziękuję za te wystąpienia – mówił starosta gliwicki Waldemar Dombek. – A radnych proszę, by te informacje jak najczęściej przekazywali i propagowali wśród mieszkańców naszego powiatu.

Podczas sesji podjętych zostało siedem uchwał. Jedna z nich określiła projekt dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych prowadzonych przez Powiat Gliwicki do nowego ustroju szkolnego oraz ustaliła sieć szkół ponadpodstawowych i specjalnych, co wynika z zapisów art. 213 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe. Według pierwszego z przyjętych planów od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r. klasy dotychczasowego Gimnazjum Specjalnego w Knurowie prowadzone będą w Szkole Podstawowej Specjalnej w Knurowie, a klasy dotychczasowego Gimnazjum Specjalnego w Pyskowicach – w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 2 w Pyskowicach. Drugi plan zakłada m.in., iż dotychczasowe zasadnicze szkoły zawodowe prowadzone przez Powiat Gliwicki w tym okresie wejdą w skład Szkoły Branżowej I stopnia w Knurowie w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2, Szkoły Branżowej I Stopnia w Pyskowicach w Zespole Szkół im. M. Konopnickiej oraz Szkoły Branżowej I Stopnia dla Uczniów Upośledzonych w Stopniu Lekkim w Pyskowicach w Zespole Szkół Specjalnych. Uchwała określa również projekt planu sieci publicznych szkół prowadzonych przez Powiat Gliwicki od 1 września 2019 r.

Mocą innej podjętej uchwały radni określili stanowisko Rady Powiatu Gliwickiego dotyczące poparcia starań SP ZOZ Szpitala Psychiatrycznego w Toszku o zapewnienie dalszego funkcjonowania Oddziału Internistycznego poprzez zakwalifikowanie do poziomu szpitali pierwszego stopni w ramach profilu choroby wewnętrzne.

Czytamy w nim: „Rada Powiatu Gliwickiego popiera starania SPZOZ Szpitala Psychiatrycznego w Toszku o zapewnienie dalszego funkcjonowania Oddziału Internistycznego Szpitala poprzez zakwalifikowanie go do poziomu szpitali pierwszego stopnia w ramach profilu choroby wewnętrzne.

Oddział ten jest bardzo ważny dla lokalnej społeczności, udziela świadczeń przede wszystkim mieszkańcom powiatu gliwickiego. Dobrze wyposażony, posiada 28 łóżek, zatrudnia wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie chorób wewnętrznych, w tym również osoby posiadające dodatkową specjalizację – w dziedzinie diabetologii, gastroenterologii, medycyny paliatywnej. Dysponuje pracownią kardiologiczną, radiologiczną, ultrasonograficzną oraz gastroenterologiczną. Rocznie przyjmuje prawie tysiąc pacjentów, z czego ponad połowę stanowią mieszkańcy sąsiednich gmin.

Szpital w systemie całodobowym przyjmuje pacjentów do oddziału, obsługuje również całodobowo pacjentów ambulatoryjnych zgłaszających się do Izby Przyjęć (ponad 900 chorych). Stwarza przez to możliwość zabezpieczenia mieszkańców, szczególnie z terenu północnej części powiatu gliwickiego, w stanach nagłych zagrożenia życia spowodowanych przez schorzenia internistyczne. Ponadto wykonuje też konsultacje na rzecz pacjentów psychiatrycznych hospitalizowanych w oddziałach psychiatrycznych.

Taka struktura Szpitala Psychiatrycznego pozwala przełamywać bariery między chorymi psychicznie a środowiskiem. Integruje ich z mieszkańcami, przełamując barierę stereotypowego postrzegania osoby chorej psychicznie, a także zapewnia skoordynowanie opieki nad pacjentem.

Pozostawienie Oddziału zapewni większy komfort i bezpieczeństwo dla pacjentów (mieszkańców okolicznych miejscowości) i stanowić będzie naturalne zabezpieczenie dla dalszego funkcjonowania Szpitala Psychiatrycznego w Toszku”.

Następna sesja Rady Powiatu Gliwickiego zaplanowała została na 30 marca.

Info : http://www.starostwo.gliwice.pl