Informacje

Wybory Parlamentarne -13 października 2019 (informacje)

Głosowanie odbywać się będzie 13 października 2019r. bez przerwy od godziny 7:00 do godziny 21:00.

Głosować może każdy obywatel polski, który:

  • najpóźniej w dniu głosowania ukończy 18 lat;
  • nie jest prawomocnie pozbawiony praw publicznych przez sąd;
  • nie jest prawomocnie ubezwłasnowolniony przez sąd;
  • nie jest prawomocnie pozbawiony praw wyborczych przez Trybunał Stanu.

Żeby głosować, trzeba być w spisie wyborców właściwej dla miejsca zamieszkania obwodowej komisji wyborczej. Chyba że ktoś chce głosować gdzie indziej.

Głosowanie poza miejscem zameldowania:

  • W urzędzie gminy, gdzie chcesz głosować, złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania.
  • Jeśli chcesz zmienić miejsce głosowania na stałe – wpisz się w urzędzie gminy do stałego rejestru wyborców, nie do jednorazowego spisu.
  • Gdy nie wiesz, gdzie będziesz w dniu wyborów, weź zawczasu zaświadczenie o prawie do głosowania z urzędu gminy właściwego dla twojego miejsca zameldowania; z zaświadczeniem tym możesz głosować w dowolnym lokalu wyborczym w kraju, za granicą i na polskim statku morskim

Głosowanie za granicą-Co powinno zawierać zgłoszenie?

W zgłoszeniu podaje się:
– nazwisko i imiona
– imię ojca
– datę urodzenia
– numer ewidencyjny PESEL
– adres zamieszkania lub pobytu wyborcy za granicą
– adres stałego zamieszkania wyborcy w kraju, tj. adres, pod którym wyborca ujęty jest w rejestrze wyborców
– numer ważnego polskiego paszportu oraz miejsce i datę jego wydania. W państwach, w których paszport nie jest potrzebny do przekroczenia granicy, można podać numer ważnego dowodu osobistego.

Sposób głosowania i warunki ważności głosu:

1. Wybory do Sejmu RP

Głos ważny – wyborca głosuje tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy przez co wskazuje jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

Za nieważny uznaje się głos:

  • jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list kandydatów albo nie postawiono tego znaku w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata z którejkolwiek z list;
  • jeżeli na karcie do głosowania znak „X” postawiono w kratce z lewej strony wyłącznie obok nazwiska kandydata umieszczonego na liście kandydatów, której rejestracja została unieważniona.

Za ważny uznaje się głos:

  • jeżeli na karcie do głosowania znak „X” postawiono w kratce z lewej strony wyłącznie obok nazwiska kandydata z jednej tylko listy kandydatów, a nazwisko tego kandydata zostało z tej listy skreślone (głos ważny i oddany na tę listę);
  • jeżeli na karcie do głosowania znak „X” postawiono w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z tej samej listy (głos ważny oddany na wskazaną listę, przyznający pierwszeństwo do uzyskania mandatu kandydatowi na posła, którego nazwisko na tej liście umieszczone jest w pierwszej kolejności).

2. Wybory do Senatu RP

Głos ważny (gdy w okręgu wyborczym zarejestrowano więcej niż 1 kandydata) – wyborca głosuje na określonego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „X” z lewej strony obok jego nazwiska.

Za nieważny uznaje się głos (gdy w okręgu wyborczym zarejestrowano więcej niż 1 kandydata):

  • jeżeli na karcie do głosowania nie postawiono znaku „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska któregokolwiek z kandydatów;
  • jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów;
  • jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak „X” w kratce z lewej strony wyłącznie przy nazwisku kandydata, którego nazwisko zostało skreślone.

Wybory 2019 do Sejmu i Senatu Tylko bez agitacji

Od północy z piątku na sobotę do końca głosowania potrwa cisza wyborcza. W tym czasie nie wolno organizować wystąpień, agitować, rozklejać plakatów, nadawać audycji radiowych i telewizyjnych z udziałem kandydatów ani publikować sondaży, a tym bardziej tzw. orientacyjnych wyników.

Cisza dotyczy też internetu. Zakazane jest wyrażanie poparcia czy pisanie politycznych komentarzy. Nie wolno też wykazywać aktywności w prowadzeniu kampanii na własnej stronie i w grupach, a także udostępniać sugerujących zdjęć.

Za złamanie ciszy grozi nawet 5.000 zł kary. Grzywna za opublikowanie sondażu: od 500.000 do miliona złotych.

Cisza potrwa do końca głosowania.
  • Głosujemy w niedzielę, 13 X w godz. 7-21.
  • Cisza wyborcza trwa od północy z piątku na sobotę (11/12 X) do zamknięcia lokali (13 X, godz. 21).
  • Za zwykłe złamanie ciszy – do 5.000 zł kary; za publikowanie sondaży – do miliona złotych.