Ciekawostki z ...InformacjeKnurów

Wrocław/Knurów: Koło Naukowe z Knurowa na World Space Week

Członkowie Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie (KNEI) uczestniczyli w dwudniowych obchodach Światowym Tygodniu Przestrzeni Kosmicznej „World Space Week” (WSW). W Polsce impreza zorganizowana została przez Stowarzyszenie WroSpace w pięknych wnętrzach budynku Concordia Design we Wrocławiu.

Impreza ta to przede wszystkim cykl spotkań naukowców, przedstawicieli polskiego przemysłu kosmicznego, pasjonatów i edukatorów. Prelekcje, spotkania i konferencje wypełniły oba dni od godzin porannych do wieczora.

Dla dzieci i młodzieży zorganizowane zostały warsztaty podczas, których poznawały tajnik budowy przeróżnych urządzeń jak np. modelu rakiety, który następnie mógł być wystrzelony za pomocą sprężonego powietrza – mówi Olga Piecha, szefowa zespołu budującego mini satelitę CanSat Knurów 4. Skorzystaliśmy z wielu ciekawych warsztatów i prelekcji dot. fizyki i technologii kosmicznych, każdy z nas znalazł coś dla siebie.

Oprócz różnych atrakcji młodzież z KNEI w części piknikowej imprezy prezentowała swoje kosmiczne projekty. Pokazaliśmy trzy mini satelity CanSat wraz z oprogramowaniem do komunikacji radiowej i symulatorem lotu mini satelity AGO Knurów 1, duży łazik marsjański Knurów Rover oraz mały łazik Knurów Mini Rover – mówi Donat Dubiel, opiekun Koła.

Projekty pokazane przez knurowian przyciągnęły bardzo dużo zwiedzających tym bardziej, że jedną z atrakcji była możliwość sterowania mniejszym łazikiem i wykonania za pomocą niego zadania ładowania próbek do pojemnika, czyli jedno z podstawowych zadań łazika Perseverance, który aktualnie porusza się po powierzchni Marsa. Zwiedzający stoisko mogli także spróbować swoich sił w składając proste układy elektroniczne, co przysparzało wiele radości i zadowolenia, gdy układ poprawnie działał – mówi Michał Zywer, członek zespołu minisatelity CanSat.

To trzecia nasza wizyta na WSW i druga, w czasie której prezentujemy nasze projekty – mówi Antoni Lisek członek zespołu mini satelity. W poprzednim roku zainteresowanie zwiedzających było równie duże. Na pewno pojawimy się także na kolejnych edycjach tej unikatowej w skali kraju imprezy.

Info: Koło Naukowe Elektroniki i Informatyki w Knurowie