KnurówKultura i rozrywkaNewsy

Wieczór poetycki w Miejskim Gimnazjum nr 1 w Knurowie

Wieczór poetycki był kolejną z form obchodów Święta Patrona Gimnazjum im. Jana Pawła II.

Dzisiejszą uroczystość prowadziła polonistka i bibliotekarka pani Agnieszka Sikora a rozpoczęła tradycyjnie dyrektor szkoły pani Barbara Hankus. Gościem specjalnym był Mirosław Kirszensztajn, poeta, polonista i nauczyciel w MG2 który przedstawił wiersze z swojego tomiku „I nic tu do zwiastowania”.

Zanim jednak do tego doszło pani dyrektor wyrecytowała wiersz Juliusza Słowackiego „Słowiański papież” który powstał w 1884 r i niejako był zapowiedzią wejścia papieża Polaka na tron w Watykanie.
Święty Jan Paweł II często zwracał się do młodzieży która była mu bardzo bliska. Wiersz „Do Młodych” Adama Asnyka wyrecytowała Natalia Stychno. Dzięki tej miłości do młodzieży są organizowane Światowe Dni Młodzieży które odbyły się również w tym roku w Polsce.
Oliwia Świtek wyrecytowała również swój własny wiersz „Liryka dla mamy”.
Jan Paweł II również taki wiersz dla swojej mamy Emilii napisał która zmarła kiedy miał 9 lat „Nad Twoją białą mogiłą”. Wyrecytował go Kornel Kempa.”Refren” Jana Pawła II wyrecytowała Patrycja Skalmierska.
Śmierć jest nieodzowną częścią naszego życia, jest tajemnicą którą nikt nie odkrył.
Wiersz Jana Twardowskiego „Śpieszmy się” wyrecytowała Magda Gruziewicz , „O nieobecnych” Tatiana Chmielarz, Monika Wrębiak „Sprawiedliwość” a Paulina Knapik „Nie rozdzielaj”.

Uczniowie nie zapomnieli również o wierszach Mirosława Kirszensztejna. Paulina Swierze zaprezentowała „A kiedy przyjdzie na Ciebie czas” a Wiktoria Kołodziejczyk „Twoje miejsce”. Uczniowie próbowali znaleźć dla twórczości gościa gimnazjum wspólny mianownik który przewija się w wierszach. Mateusz Malcherek przypomniał „Pierwszy List do Koryntian” który bardzo mocno się osadził w twórczości pana Mirosława. W liście podkreślane są 3 najważniejsze uczucia które towarzyszą nam przez całe życie a cały czas przewijają się przez twórczość Mirosława Kirszensztejna czyli wiara, nadzieja i miłość.

Były również podczas wieczorku wyświetlane teledyski, był pokaz gitarowy Alicji Rokita która zdążyła przygotować 2 utwory pomimo tego, że uczy się grać na gitarze dopiero od września oraz wręczenie nagród za prace plastyczne które są wystawione w knurowskiej Izbie Tradycji ilustrujące ulicę Koziełka.
W konkursie uczestniczyło 11 uczniów którzy wykonali 13 prac pod okiem Iwony Polok. Nagrody wręczała emerytowana nauczycielka Iwona Stawinoga.

Wiersze jeszcze recytowali:
– Kacper Kania „Oblicze ojczyzny” Tadeusza Różewicza
– Paulina Knapik „Mieszkańcy” Tadeusza Różewicza
– Oliwia Świtek”Życie na poczekaniu” Wisławy Szymborskiej.

Całość wieczorku poetyckiego przebiegała w bardzo nastrojowej scenerii, przy świetle świec. Była złożona z 2 części z przerwą na kawę. Młodzież a raczej grupa szkolnych dziennikarzy po zakończeniu wykładu i przedstawieniu niektórych wierszy zadawała Mirosława Kirszensztejnowi pytania.

Relacja : Artur Socha