Ulica Wieczorka w Gliwicach zaprezentuje się wkrótce w jeszcze nowszej odsłonie.

0
820

Niedawno zmodernizowana ulica Wieczorka zaprezentuje się wkrótce w jeszcze nowszej, zaskakującej odsłonie. W marcu zmieni się w wypoczynkowo-komunikacyjną przestrzeń, z której będą korzystać piesi, rowerzyści i kierowcy.

W Gliwicach powstanie pierwszy na Śląsku i jedyny w regionie woonerf. Takie ulice pokochała już Łódź i kilka innych miast. Czy przyjmą się również w naszym mieście?

Co to jest woonerf

Woonerf (słowo pochodzi z niderlandzkiego i wymawia się: won erf) to wyjątkowe połączenie deptaka i ulicy. Szczególny nacisk położony jest na to, by było bezpiecznie, ruch został uspokojony, ulica stała się ładniejsza, a mieszkańcy mogli korzystać z jak największej przestrzeni. Samochody mogą więc poruszać się, ale z prędkością ograniczoną do 20 km/h, a pierwszeństwo zawsze mają piesi.

Co zmieni się na Wieczorka?

Początek i koniec woonerfu, który w Gliwicach będzie zagospodarowany na odcinku 250 m, wyznaczać będą duże donice z zielenią. Umieszczone zostaną przy wjeździe na ul. Wieczorka od strony ul. Jasnogórskiej oraz na wysokości al. Korfantego.

Na całej długości ulicy pojawią się donice z drzewami (głównie klonami) oraz niska zieleń. W kilku miejscach powstaną specjalne podesty z siedziskami, które – usytuowane wyspowo – poszerzą strefę chodników. Ich funkcja będzie bardzo istotna – stworzą miejsce wypoczynku i relaksu dla przechodniów oraz przyjazną przystań zachęcającą do chwili rozmowy czy wypicia kawy. Projekt przebudowy przygotowany został przez firmę Projarch.

Projekt zagospodarowania ul. Wieczorka przewiduje ustawienie dwóch typów parkletów: bezpośrednio na nawierzchni chodnika oraz na jezdni. Na 10 parkletach staną ławki, pojedyncze siedziska oraz donice z wysoką i niską zielenią.

Dla rowerzystów przewidziano miejsca na stojaki, a dla kierowców miejsca parkingowe, na których będzie można czasowo się zatrzymać.

Ta bardzo ciekawa pod względem historycznym ulica z ogromnymi możliwościami została wybrana nieprzypadkowo. Kilka lat temu miasto przeprowadziło jej modernizację, nadając nowy, reprezentacyjny charakter z wieloma sklepami, kafejkami i punktami usługowymi. Ulicę wybrukowano, wypiękniał plac Adama Mickiewicza, pojawił się też stylowy zegar. Teraz przyszedł czas na kolejny krok – ulica zamieni się w miejsce, gdzie można przyjemnie spędzić czas.

Otwarcie woonerfu zapowiedziano na wiosnę. Inwestycja, której szacunkowy koszt wynosi ok. 500 tys. zł, zostanie sfinansowana z miejskiego budżetu.

Info: gliwice.eu