Toszek: Memoriał im. dr. Ludwiga Guttmanna „Między rehabilitacją a sportem”

0
599

7 i 8 września w Toszku odbędzie się Memoriał im. dr. Ludwiga Guttmanna „Między rehabilitacją a sportem”.

Dr Ludwig Guttmann (1899-1980) to urodzony w Toszku wybitny neurolog, twórca ruchu paraolimpijskiego.

W tym roku po raz pierwszy w Toszku zorganizowany zostanie Memoriał jego imienia. Złożą się na niego dwa wydarzenia.

7 września na kompleksie boisk sportowych „Orlik” odbędzie się VIII „Integra” – integracyjna spartakiada dzieci i młodzieży. Z kolei 8 września na Zamku w Toszku zaplanowano II Międzynarodową Konferencję Praktyczną.

– Kompleks boisk „Orlik” będzie areną pokazów, zmagań zręcznościowych i rywalizacji sportowej, w której nie będzie przegranych. Ta część Memoriału im. Ludwiga Guttmanna odbędzie się w piątek, 7 września od godz. 9:00 – informują przedstawiciele Centrum Kultury „Zamek w Toszku”, które jest jednym z organizatorów wydarzenia. – W ramach tegorocznej (międzynarodowej) konferencji zaprezentuje się m.in. Claudia Zimmermann z Uniwersytetu w Gratz (Austria) oraz szereg prelegentów krajowych. Nie zabraknie także panelu dyskusyjnego oraz interesującej prezentacji sprzętu rehabilitacyjnego (m.in. egzoszkielet).

Program konferencji dostępny jest na stronach internetowych www.toszek.pl oraz www.zamektoszek.eu.

Organizatorami Memoriału im. dr. Ludwiga Guttmanna są: Gmina Toszek, Centrum Kultury „Zamek w Toszku”, DFK Toszek oraz Stowarzyszenie Toszek Moja Gmina. Patronatem honorowym objęli go: Ministerstwo Sportu i Turystyki, konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu Birgit Fisel-Rösle, Polski Komitet Paraolimpijski, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, starosta gliwicki Waldemar Dombek i burmistrz Toszka Grzegorz Kupczyk.

info: starostwo.gliwice.pl