NewsyRegionStarostwo Gliwice

Starostwo Gliwice: Zginął ceniony lekarz, autorytet polskiej onkologii – prof. Leszek Miszczyk

Zginął ceniony lekarz, autorytet polskiej onkologii – prof. Leszek Miszczyk
 
Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci prof. dr. hab. Leszka Miszczyka. Ten wybitny naukowiec o światowej sławie i wspaniały lekarz onkolog był od wielu lat mieszkańcem powiatu gliwickiego – mieszkał w Wilczy (gmina Pilchowice), z którą to miejscowością związany był rodzinne. Zawsze życzliwy i pomocny, cieszył się nie tylko dużym autorytetem naukowym i medycznym, ale także sympatią wszystkich, z którymi się zetknął. Kilka lat temu prof. Miszczyk gościł na sesji Rady Powiatu Gliwickiego, podczas której wygłosił wspaniałą prelekcję na temat profilaktyki raka, zwracając uwagę, jak ważne jest wykonywanie systematycznych badań kontrolnych i wczesne rozpoczęcie leczenia nowotworu.
 
– Przedwczesna i tragiczna śmierć profesora Leszka Miszczyka to nieodżałowana strata dla polskiej nauki i medycyny – mówi starosta gliwicki Waldemar Dombek. – Zginął wspaniały człowiek, lekarz będący wzorem dla innych zarówno pod względem naukowym, jak i humanitarnym. W imieniu Zarządu Powiatu Gliwickiego składam wyrazy głębokiego współczucia rodzinie i bliskim, a także współpracownikom profesora Leszka Miszczyka.
Słowa wielkiego żalu po śmierci prof. Miszczyka wyraża również w imieniu samorządu powiatowego Andrzej Kurek – przewodniczący Rady Powiatu Gliwickiego wraz z radnymi.
Prof. Leszek Miszczyk przez całe swoje zawodowe życie związany był z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytutem Badawczym w Gliwicach. Kierował w nim mającym światową renomę Zakładem Radioterapii, był też p.o. dyrektora Oddziału (2015-16) oraz wieloletnim zastępcą dyrektora ds. klinicznych. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych twórców i animatorów współczesnej radioterapii w naszym kraju.
 
Prof. dr hab. n. med. Leszek Miszczyk urodził się 17 sierpnia 1965 roku w Gliwicach. Był absolwentem Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. W gliwickim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym pracował od 1990 roku, kiedy skończył tę uczelnię, aż do śmierci.
Pracę doktorską obronił w 1996 roku („Zbadanie przydatności dozymetrii in vivo dla oceny błędu dawki w radioterapii chorych na raka regionu głowy i szyi”), habilitował się w 2001 roku (rozprawa „Zbadanie przebiegu i nasilenia ostrego odczynu popromiennego błon śluzowych u chorych na raka regionu głowy i szyi w zależności od sposobu frakcjonowania i intensywności dawki promieniowania”). Tytuł profesora otrzymał w 2008 roku.
 
Jak przypomina portal medonet.pl, Gliwickie Centrum Onkologii jest pionierem techniki CyberKnife, a prof. Miszczyk był jednym ze specjalistów, którzy w zakresie jej stosowania mieli największe doświadczenie. Technika ta pozwala na precyzyjne nakierowanie wiązki promieniowania w leczeniu onkologicznym, dzięki czemu możliwe stało się skuteczne stosowanie radioterapii w przypadkach, w których wcześniej było to niewykonalne. W 2009 roku w kierowanym przez niego Zakładzie Radioterapii – największej i najnowocześniejszej tego typu jednostki w Polsce – rozpoczęto stosowanie w radioterapii raka stercza znaczników z czystego złota najwyższej próby, wszczepianych pacjentom przed rozpoczęciem naświetlań. Znaczniki pozwalają zwiększyć precyzję naświetlań, a tym samym ograniczyć ostre i późne odczyny popromienne. Dzięki ich zastosowaniu zmniejszyła się liczba powikłań. Była to pierwsza placówka w Polsce, która rozpoczęła stosowanie tej metody.
Prof. Miszczyk cieszył się wielką renomą w świecie naukowym i medycznym. W 1997 roku pełnił funkcję konsultanta w Sekcji Radioterapii i Radiobiologii Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu. Od 1996 roku był członkiem i współorganizatorem unikalnego na skalę całego kraju, interdyscyplinarnego, Międzyośrodkowego Zespołu Guzów Kości utworzonego w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich. Stażysta Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia, 1994). Wizytujący profesor w klinikach radioterapii Uniwersytetu Południowej Kalifornii i Uniwersytetu Los Angeles (2003) oraz w Zakładzie Radioterapii Kalifornijskiego Uniwersytetu Los Angeles (2005). Kierownik Międzynarodowej Szkoły Radioterapii „VAI IGRT/RPM School” w Gliwicach, kierownik międzynarodowego programu edukacyjnego „Varian Product Familiarization” (2012). Redaktor naczelny czasopisma „Onkologia Info” (2008-2011).
Był członkiem kilku towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej (PTRO) i Europejskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej (ESTRO). Autor 139 publikacji naukowych. Jego prace były cytowane 1056 razy według bazy Scopus. Laureat wielu prestiżowych nagród: Nagrody Polskiego Towarzystwa Onkologii (1996), czterokrotnie Nagrody Dyrektora NIO OG (2002-2008), czterokrotnie wyróżniony przez Dyrektora NIO OG w uznaniu osiągnięć w pracy klinicznej i naukowej (2000-2006).
 
 
 
Prof. Leszek Miszczyk zginął 11 maja w wypadku na DK88 w Gliwicach.
 
info: starostwo gliwice