Komputery dla uczniów

35 przenośnych komputerów o łącznej wartości 80 tys. zł otrzymały szkoły Powiatu Gliwickiego do rozdysponowania wśród swych uczniów. Są one szczególnie przydatne teraz, gdy nauka prowadzona jest zdanie, a nie wszyscy uczniowie mają niezbędny do tego sprzęt.

– Komputery zakupione zostały w ramach programu „Zdalna szkoła”, ogłoszonego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa oraz Ministerstwo Cyfryzacji – informuje wicestarosta gliwicki Adam Wojtowicz. – Sprzęt w całości finansowany jest ze środków tego programu, nie jest bowiem w nim wymagany wkład własny samorządu. Cieszę się, że udało się w ten sposób doposażyć uczniów, których nie było stać na zakup komputera, laptopa czy tabletu.

W ubiegłym tygodniu sprzęt został rozdysponowany. Zespół Szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego w Knurowie otrzymał 10 komputerów, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie – 11, Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej  w Pyskowicach – 7, Zespół Szkół Specjalnych w Knurowie – 3, a Zespół Szkół Specjalnych w Pyskowicach – 4. Kupiony sprzęt zgodnie z założeniami programu jest użyczany uczniom, mogą też z niego korzystać nauczyciele. Kiedy lekcje wrócą do szkół, będzie dalej wykorzystywany np. podczas lekcji.

Rządowy program „Zdalna szkoła” przeznaczył w kraju ogółem 186 mln zł na zakup komputerów dla uczniów. Gminy i powiaty, które złożyły odpowiednie wnioski, otrzymały na ten cel od 35 do 100 tys. złotych, w zależności od liczby uczniów. Wszystko po to, by najbardziej potrzebującym uczniom ułatwić zdalne nauczanie. Program uruchomiony został zaraz po tym, jak w szkołach zawieszono zajęcia z powodu epidemii koronawirusa. Działanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

info: starostwo gliwice