Informacje

Sposób wypłaty wynagrodzenia – ważne zmiany w 2019 r.

W związku z nowelizacją Kodeksu pracy już od 2019 r. domyślnym sposobem wypłaty wynagrodzenia będzie forma bezgotówkowa – przelew na rachunek bankowy pracownika. Zmiana ta ma przede wszystkim zbliżyć rozwiązania prawne do faktycznych preferencji pracowników. Jak będzie wyglądało przejście na formę bezgotówkową? Jakie inne zmiany przewiduje nowa ustawa?

Już od 1 stycznia 2019 r. zacznie obowiązywać ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dz. U. 2018 poz. 357). Ta nowelizacja kodeksu pracy przewiduje przede wszystkim zmiany w zasadach dokonywania wypłat wynagrodzeń oraz normy dotyczące przechowywania dokumentacji pracowników.

Zmiana ogólnej zasady

Obecnie, zgodnie z art. 86 ust. 3 Kodeksu pracy domyślną zasadą jest wypłata wynagrodzenia w gotówce – „do rąk”. Oprócz tego możliwe są inne formy wypłaty wynagrodzenia, ale tylko w sytuacji, gdy stanowi o tym układ zbiorowy lub też uprzednia, pisemna zgoda pracownika.

Niemniej jednak już od 1 stycznia 2019 r. podstawowym sposobem wypłaty wynagrodzenia stanie się forma bezgotówkowa – przelew na konto bankowe pracownika. Ustawodawca umotywował tę zmianę chęcią dostosowania się do realnych preferencji pracowników i pracodawców. Ponadto, rozwiązanie takie ograniczy tzw. „szarą strefę”, znacznie utrudniając ukrywanie przekazywanych środków i rozliczanie „pod stołem”.

Oczywiście, nadal będzie możliwe otrzymywanie wynagrodzenia do rąk własnych. Wówczas pracownik będzie zobowiązany do złożenia odpowiedniego wniosku w formie papierowej lub elektronicznej.

Info: kadry.infor.pl