Sejm za zaostrzeniem przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu. Gminy będą mogły zakazać sprzedaży alkoholu w nocy

0
563

Sejm zaostrzył przepisy dot. sprzedaży alkoholu. Zgodnie z projektem gminy będą mogły wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu od godz. 22 do godz. 6 rano oraz decydować, gdzie nie może być punktów z alkoholem.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia. Ustawa zakłada możliwość ograniczania przez samorządy sprzedaży alkoholu w nocy oraz wprowadzenia zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych.

Obecnie w Polsce alkohol jest łatwo dostępny i tani, dlatego minister zdrowia wprowadził konieczne ograniczenia różnego rodzaju. Poczynając od ograniczeń reklamy, poprzez ograniczenia cenowe, czasowe i geograficzne.

Polska jest jednym z nielicznych krajów europejskich, gdzie spożycie alkoholu rośnie, podczas gdy w innych państwach spada.

To jednak nie koniec zmian. Gminy będą mogły wprowadzić też inne regulacje dotyczące dostępności alkoholu.

Chodzi m.in. o możliwość wprowadzenia limitu udzielania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, także tych do 4,5 proc.

Kolejna sprawa regulowana przez nowelizację to maksymalna ilość zezwoleń na sprzedaż alkoholu na terenie gminy. Będą o tym decydować na drodze uchwały władze samorządowe.