InformacjeRazem dla UkrainyRybnik

Rybnik: STANICA DLA UCHODŹCÓW

Stojąca nad Zalewem Rybnickim stanica 6. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej od dwóch miesięcy pełni funkcję tymczasowego domu dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Wojna za naszą wschodnią granicą i konieczność zaopiekowania się uciekającymi przed nią ludźmi sprawiła, że rybniccy wodniacy stanęli na wysokości zadania i udzielili schronienia potrzebującym uchodźcom z Ukrainy na terenie swojej stanicy.

Dzięki temu, przez przytulne i gościnne progi stanicy 6 HDŻ przewinęło się już przeszło 190 potrzebujących schronienia Ukraińców – w większości kobiet i dzieci.

Ukraińscy uchodźcy przebywają tam rotacyjnie (do 38 osób) ponieważ harcerze oraz przyjaciele drużyny starają się na bieżąco szukać im domów, w których mieliby lepsze warunki. W stanicy goście mają zapewnione pełne wyżywienie (obiady w formie cateringu, śniadania i kolacje – szwedzki stół, coś słodkiego). Śpią na łóżkach polowych (z kompletem pościeli), mają dostęp do łazienek, prysznicy, kuchni, pralni z suszarnią, darmowego internetu, ksero. Mają również zapewnione środki higieny osobistej, podstawowe leki, chemię, koce. Dla dzieci przygotowano kącik zabaw.

– Na Stanicy przebywa cały czas minimum dwóch wolontariuszy, którzy pomagają osobom przyjezdnym. Wolontariusze zajmują się przygotowaniem posiłków, sprzątaniem, opiekują się dziećmi, pomagają w praniu oraz na bieżąco szukają im domów do stałego zakwaterowania – mówi pwd. Marzena Bluszcz, Skarbnik Hufca Ziemi Rybnickiej. 

Wodniacy i wolontariusze wspierają jak mogą ukraińskich gości. Organizują wycieczki, zabawy i śpiewogrania – wszystko po to, by z jednej strony po prostu wypełnić im wolny czas, z drugiej jednak, by pomóc zapomnieć (zwłaszcza najmłodszym) o grozie, którą pozostawili za sobą, uciekając z ogarniętych wojną miast Ukrainy.

– Krąg Przyjaciół 6 HDŻ, wraz z Hufcem Ziemi Rybnickiej oraz harcerzami 6 HDŻ stworzył od podstaw miejsce dla przyjeżdżających uchodźców z Ukrainy – mówi Paweł Mańka, drużynowy 6 HDŻ. – Dzięki zaangażowaniu, mobilizacji, ciężkiej pracy udało się nam stworzyć bezpieczne i odpowiednio przystosowane schronienie dla przyjezdnych. Na ten moment Stanica jest w stanie pomieścić jednorazowo do 38 osób – sytuacja jest jednak cały czas dynamiczna – w miejsce osób, które znalazły mieszkania i domy, cały czas przyjeżdżają kolejni uchodźcy potrzebujące pomocy. Chciałem podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc organizowaną uchodźcom  na stanicy, głównie członkom Kręgu Przyjaciół 6HDŻ ale też osobom do tej pory nie związanym z Drużyną. Dziękuję za poświęcony czas, wysiłek organizacyjny, darowizny materialne i finansowe, bez których nie byłoby możliwe niesienie pomocy potrzebującym uchodźcom.

Choć ostatnie dni należały do trochę spokojniejszych, nie wiadomo co przyniesie najbliższy czas i w jakim zakresie pomocy będzie potrzeba.

Jak możesz pomóc stanicy?

  • Organizacyjnie: Dzięki pomocy wielu ludzi, udało się uzbierać również liczne dary oraz środki pierwszej potrzeby. Jednak brakuje domu, pracy, stałego miejsca… Jeżeli jesteś w stanie przyjąć rodzinę pod swój dach lub znasz kogoś, kto ma taką możliwość, zadzwoń pod numer telefonu +48 691 574 022 lub napisz wiadomość na Facebooku 6 Harcerska Drużyna Żeglarska
  • Finansowo: wpłacając dowolną kwotę na konto Chorągwi Śląskiej – 71 1020 2313 0000 3002 0599 6220, koniecznie z dopiskiem „Ukraina Stanica Rybnik” https://slaska.zhp.pl/ukraina-2/

Więcej informacji na Facebooku: 6 Harcerska Drużyna Żeglarska

info: rybnik.eu