InformacjeKultura i rozrywkaRegionRybnik

Rybnik: Muzyczna Majówka na 20-lecie Polski w Unii Europejskiej

Monika Brodka, Artur Rojek, Igo i Mery Spolsky, ale też orkiestry dęte czy Vivaldi… Początek maja rozbrzmiewać będzie w Rybniku różnorodną muzyką. Muzyczna Majówka wpisuje się w obchody jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej.

Podczas pierwszych dni maja w różnych częściach miasta rozbrzmiewać będzie różnorodna muzyka: w Niewiadomiu muzyka klasyczna, w Niedobczycach instrumenty dęte, a w śródmieściu usłyszymy artystów wychodzących poza utarte szablony. Nie zabraknie też oficjalnych obchodów i dobrego jedzenia…

1 maja, Święto Pracy uczcimy na sportowo, za sprawą 27. edycji Rynek Basket. Od godz. 8.00 do 16.00 w centralnym punkcie Rybnika odbywać się będzie turniej koszykówki ulicznej.

3 maja, Święto Konstytucji jak co roku obchodzić będziemy uroczyście, dumni z narodowych i śląskich wartości, pamiętając, że jesteśmy częścią wspólnoty europejskiej, która poprzez tolerancję dla ludzi, narodów, kultur, wyznań i religii wpisuje się także w idee zawarte w polskiej konstytucji. Tego dnia zaplanowano tradycyjne okolicznościowe uroczystości:

– 10:30 – msza świętą w intencji Ojczyzny w bazylice św. Antoniego
– 12:00 – uroczysty apel na rynku z udziałem Prezydenta Miasta Rybnika.

3 i 4 maja to Majówka pod hasłem Maj, bzy, Rybnik i Ty czyli powrót Majówki, którą w tym roku można określić jako „muzyczną bajkę”. Dwa dni koncertów na rybnickim kampusie z artystami, którzy opracowali swój niepowtarzalny bezkompromisowy styl, przywiązujących dużą uwagę do warstwy muzycznej, tekstowej, jak i wizualnej swoich wytworów. Artyści którzy redefiniują nasz pogląd na wiele spraw, artystów którzy są muzyką którą tworzą. Oczywiście koncerty gwiazd poprzedzą supporty, które wprowadzą nas w odpowiedni klimat.

3 MAJA, PIĄTEK:

16:30 – Bartnicky – zespół Bartnicky to projekt muzyczny, który powstał na początku 2011 roku. Na jego czele stoi skrzypek i wokalista Bogdan Bartnicki, urodzony na Zaolziu w czeskich Beskidach. Członkowie zespołu to ludzie kochający i grający różne gatunki muzyki, których połączyła chęć stworzenia czegoś nowego i oryginalnego. W efekcie powstała muzyka zawierająca w sobie góralski pazur, rockową gitarę, nowoczesne klawisze i wiele innych folkowych i klasycznych instrumentów oraz brzmień.

18:00 – Mery Spolsky – specjalistka od elektronicznych, tanecznych brzmień. Każdym kolejnym albumem umacnia swoją pozycję w czołówce polskich artystów. Artystka poprzez swoją twórczość przygląda się tematom dotyczącym seksualności, ciałopozytywności, wstydu, relacji, oczekiwań wobec kobiet i daje temu bezkompromisowy wyraz w swoich tekstach oraz teledyskach.

20:00 – Brodka – artystka już od sukcesu w Idolu w 2004 r. pokazuje, czym jest dzisiejsza muzyka: wielowątkowa, czerpiąca zarówno z elektroniki, bogatej historii piosenki jak i z muzyki świata. Twórczość Brodki zyskała uznanie zarówno wśród szerokiej publiczności, jaki i krytyków oraz dziennikarzy muzycznych. Artystka jest sześciokrotną laureatką Fryderyków – najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce przyznawanej przez Akademię Fonograficzną.

4 MAJA, SOBOTA:

17:00 – Underground – rockowy zespół założony pod koniec lat 90. w Rybniku.

18:00 – Cheap Tobacco – zespół podążający własną drogą muzyczną, unikając kompromisów artystycznych, konsekwentnie wyrażając swoją muzyką i tekstami, to co w danym momencie czują i czym chcą się podzielić z fanami.

19:30 – Igo – znany artysta młodego pokolenia. Zasłynął on m.in. z występów w jednym z najbardziej popularnych projektów muzyki alternatywnej, jakim jest Męskie Granie Orkiestra. Muzyk kojarzony jest także z pracy w duecie z Bass Astralem, z którym tworzył przez ponad 12 lat.

21:00 – Artur Rojek – jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej muzyki. Karierę Rojka trzeba podzielić na dwa etapy: ten, który odnosi się do jego działalności w Myslovitz oraz ten, który dotyczy jego solowej kariery. Wielkość artysty poznaje się również po tym, że inni artyści chętnie zapraszają go do na swoje płyty. Duety Rojka mogą robić wrażenie; przede wszystkim dlatego, że potrafi nagrywać z Nosowską, z Sanah czy Taco pokazując, że cały czas chce iść z duchem czasu, ale jednak nie zapominając o własnej tożsamości.

ZLOT FOOD TRACHÓW – OD 3 DO 5 MAJA NA KAMPUSIE

Majówce towarzyszyć będzie Zlot food trucków – czas od 3 do 5 maja to trzy dni dla smakoszy street foodu oraz jedzenia w duchu „slow”. W wydarzeniu udział wezmą food trucki z całej Polski, które dobierane są pod kątem jakości oferowanych dań oraz różnorodności menu.

KONCERTOWY JUBILEUSZ 20-LECIA W UE

5 maja przeniesiemy się do dzielnicy Niedobczyce, do Parku Czempiela, gdzie w nowo powstałej muszli koncertowej, w zupełnie nowej jakości, rozbrzmiewać będzie muzyka orkiestr dętych:

16:00 koncert orkiestr dętych z regionu,
18:00 koncert „XX lat w Unii Europejskiej Miejskiej Orkiestry Dętej Rybnik wraz z solistami: Sabiną Jeszką, Rafałem Kozikiem i Piotrem Tłustochowiczem”.
21:00 występ kapeli Bolkova.

11 maja w Rybniku-Niewiadomiu na Zabytkowej Kopalni Ignacy Państwowa Szkoła Muzyczna w Rybniku szykuje prawdziwą ucztę muzyczną dla melomanów: Koncert Europejski 4 Pory Roku Vivaldiego, solista A. Mokrus. Wydarzenie wpisuje się w 20. rocznicę akcesji Polski do UE.

Serdecznie zapraszamy!

Info: UM Rybnik