GLIWICKIInformacjePowiatRegionStarostwo Gliwice

Region: „Młodzież Zapobiega Pożarom” – powiatowy konkurs wiedzy o straży pożarnej

Wczoraj, 17 kwietnia 2024 roku – w Starostwie Powiatowym w Gliwicach odbyła się kolejna edycja konkursu wiedzy „Młodzież Zapobiega Pożarom” (etap powiatowy) zorganizowana w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej dla uczniów szkół podstawowych i średnich, zaś jej organizatorem był Powiat Gliwicki we współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach oraz Związkiem Powiatowym Ochotniczej Straży Pożarnej RP w Gliwicach.

W rywalizacji wzięło udział 38 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego powiatu gliwickiego, którzy konkurowali ze sobą w trzech kategoriach: klas I-IV, klas V-VIII oraz szkół średnich, uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test, składający z 15 pytań w czasie nieprzekraczającym 30 minut.

Jury w składzie: starszy kapitan Jakub Zych, młodszy kapitan Łukasz Kita oraz młodszy aspirant Kamil Buziak, a także Henryk Kukla reprezentujący Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Gliwicach wyłoniło zwycięzców:

Kategoria szkół podstawowych – klasy I-IV:
I miejsce Karolina MOROZ🥇
II miejsce Aleksandra PAWŁOWSKA🥈
III miejsce Mateusz HIPPE🥉

Kategoria szkół podstawowych – klasy V-VIII
I miejsce Filip GOIK🥇
II miejsce Mateusz PŁOCHA🥈
III miejsce Kamil KRZON🥉

Kategoria szkół średnich
I miejsce Mateusz GŁOWACKI🥇
II miejsce Tymoteusz SMARUŃ🥈
III miejsce Aleksander WALLA🥉

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom! Cieszymy się, że w naszym powiecie jest tylu młodych ludzi z tak bogatą wiedzą z dziedziny straży pożarnej. Zwycięzców poszczególnych kategorii czeka teraz udział w konkursie na szczeblu wojewódzkim, który odbędzie się już 27 kwietnia.

Nagrody zwycięzcom wręczał Józef Kruczek, członek Zarządu Powiatu Gliwickiego, bryg. mgr inż. Janusz Kozłowski, zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Gliwicach oraz Andrzej Frejno, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Ziemskiego Związku OSP RP w Gliwicach.

W drodze wyjaśnienia:

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

Info: Powiat Gliwicki