InformacjeKronika policyjnaRegion

Region: Jeżdżę szybko, ale bezpiecznie – to fałszywy mit!

„Jeżdżę szybko, ale bezpiecznie” to najczęstsza wymówka młodych kierowców, ale także tych zawodowo jeżdżących po Polsce. Nie kłamią, ale wierzą, że jest to możliwe. Statystyki i fizyka jednak przekazują zupełnie inną wiadomość. Każdego dnia zdarzają się rażące przekroczenia prędkości. Oto tylko trzy przykłady…

Naukowcy udowodnili, że mózg z natury nie jest przystosowany do odbierania bodźców przy prędkości 130 km/h. Fizyka jest nieubłagana — jeśli coś uderzymy z taką prędkością, pozbawiamy szans na przeżycie zarówno siebie, jak i innych. Jeżdżąc tak szybko, kierowca nie uwzględnia tragicznych konsekwencji, jakie mogą z tego wyniknąć (w każdej chwili).

Główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, spowodowanych przez kierowców, jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym.

Nawet niewielkie przekroczenie dopuszczalnej prędkości w przypadku potrącenia pieszego zmniejsza jego szanse na przeżycie. Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie człowiek, kryje się ogromna tragedia, która dotyka zarówno bliskich zmarłego, jak i sprawcy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich odbywa się ruch, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ponadto powinien uwzględnić również inne czynniki, takie jak umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, stres, zmęczenie, zażywane leki.

Należy również pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości, w sytuacji nagłego zagrożenia, panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Kierujący, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Przypominamy, że na naszym terenie działają policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze, w tym nieprzestrzeganiu ograniczeń prędkości. Policjanci pełnią służbę z wykorzystaniem najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestratory, a także dokonują pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z wizualizacją.

Info: Policja Gliwice