Pyskowice: Szczepienia przeciwko covidowi i grypie. Gdzie zadbać o odporność?

0
277

Możliwość zaszczepienia trzecią dawką przeciw koronawirusowi mają już wszystkie osoby powyżej 18. roku życia, po 6 miesiącach od pełnego zaszczepienia (osoby w wieku 50 plus – po 5 miesiącach). Szczepionkę mogą również przyjmować dzieci w wieku od 5 lat. Z kolei programem bezpłatnych szczepień przeciw grypie objęto osoby pełnoletnie. Przypominamy, gdzie obie grupy pacjentów mogą zadbać o swoje zdrowie.

Obecnie na terenie Pyskowic szczepienia przeciw covid-19 wykonują punkty:

  • Iwona Kuźmińska – Meryk i Partnerzy, ul. Wojska Polskiego 10, tel. 32 233 20 06,
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Usług Medycznych AA „Remedium”, ul. Paderewskiego 11 – tel. 32 233 87 62, ul. Sikorskiego 81, tel. 32 334 40 67,
  • Punkt Szczepień Powszechnych (PSP) w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Strzelców Bytomskich 1a w Pyskowicach.

Najbliższy planowany termin w PSP to 15 lutego 2022 r. w godz. 8.00-17.00 (dzieci w godzinach 11.00-17.00).

Dostępne preparaty to:

  • Pfizer
  • Moderna
  • Johnson & Johnson (jednodawkowy).

Nie jest konieczna wcześniejsza rejestracja. Wystarczy, aby każdy zainteresowany szczepieniem zgłosił się do punktu w godzinach pracy.

Przypominamy, że od czerwca możliwe jest szczepienie dzieci powyżej 12 roku życia, a od grudnia w przedziale 5- 11 lat, pod warunkiem zgody rodziców bądź opiekuna prawnego na piśmie i obecności dorosłego podczas zabiegu. Z kolei w listopadzie możliwość szczepienia trzecią dawką rozciągnięto na wszystkie osoby powyżej 18. roku życia, po 6 miesiącach od pełnego zaszczepienia (po miesiącach dla osób w wieku 50+). Są to szczepionki marki Pfizer. Ważne! Jeśli przyjąłeś szczepionkę innej marki (np. Astra Zeneca, Moderna czy J&J) podczas pierwotnego szczepienia teraz możesz zaszczepić się Pfizerem jako dawką przypominającą.

Uwaga! Dla osób niepełnosprawnych bądź takich, które z powodu obiektywnych i niemożliwych do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności (na przykład wiek, choroba obłożna) nie mogą dotrzeć samodzielnie do PSP na szczepienia przeciw koronawirusowi, gmina Pyskowice przygotowała bezpłatny dowóz. Aby umówić się na transport należy zadzwonić do Ośrodka Pomocy Społecznej na numer 519 – 511-991 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora) w godzinach 8.00 – 15.00 w dni powszednie.

Nie tylko covid – szczepienia przeciw grypie

Jednocześnie informujemy, że można się również bezpłatnie zaszczepić przeciw grypie. Od 23 listopada bezpłatnie może z tego skorzystać każda osoba pełnoletnia. W tym przypadku również nie jest konieczna wcześniejsza rejestracja.

Mieszkańcy Pyskowic mogą się także zaszczepić przeciw grypie w:

  • NZOZ Przychodnia Wielospecjalistyczna nr 1 (Iwona Kuźmińska – Meryk i Partnerzy),
  • NZOZ CUM AA „REMEDIUM” Awramienko sp. j.,
  • NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego – Lekarska Spółka Partnerska K.Kaźmierczyk, B.Miarczyńska-Kunert (ul.gen. Władysława Sikorskiego 10, 32 2332663).

Info: pyskowice.pl