Pilchowice: X lecie powstania Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom

0
1711

Drodzy Państwo! W październiku br. obchodzimy 10-lecie powstania naszego Stowarzyszenia! To okazja do podsumowań i wspomnień. Na początek wspomnienia muzyczne. 

Jak powszechnie wiadomo muzyka nie tylko łagodzi obyczaje ale też łączy ludzi. Stąd też zajmuje bardzo ważne miejsce w działalności SPP. Koncerty muzyki klasycznej odbywały się w Pilchowicach już od początku działalności grupy mieszkańców, która w 2008 roku dała początek Stowarzyszeniu. Wielkim miłośnikiem muzyki była pani Aleksandra Czechowska-Gąbka. Dzięki uprzejmości ówczesnej dyrektor przedszkola pani Katarzyny Piwińskiej pierwsze koncerty odbywały się w sali pilchowickiego przedszkola. Tam występował m.in. Dawid Biwo- absolwent Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina oraz Akademii Muzycznej w Krakowie, laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, koncertujący w wielu krajach. Na „przedszkolnych” koncertach prezentowała się również mieszkająca jeszcze wówczas w Pilchowicach Alicja Siejka- dziś pracownik Katedry Instrumentów Dętych Akademii Muzycznej we Wrocławiu, pianistka – kameralistka koncertująca na scenach Polski i Europy. Stałym gościem pilchowickich koncertów był Tomasz Paweł Sadownik- obecnie doktor nauk muzycznych, pracownik Akademii Muzycznej w Katowicach, dyrygent chórów Slavica Musa i Calvi Cantores- zespołów wielokrotnie nagradzanych na prestiżowych konkursach. 

Przez 10 lat istnienia SPP zorganizowało ok.15 koncertów z udziałem profesjonalnych mużyków. Gościnnie wystąpili w Pilchowicach: Wojciech Front – fagot, Barbara Bytner – skrzypce, Agata Francuz – skrzypce, Joanna Kania – klarnet, Katarzyna Leśnik – fortepian. Wszyscy oni są wspaniałymi artystami grającymi w śląskich orkiestrach takich jak Filharmonia Śląska czy orkiestra Teatru Ziemi Rybnickiej, solistami, kameralistami i pedagogami kształcącymi młodzież w szkołach muzycznych. 
Na koncertach słuchacze mogli usłyszeć zarówno przekrój muzyki klasycznej- od Jana Sebastiana Bacha po utwory Lutosławskiego – jak i piosenki z musicali czy utwory muzyki popularnej. Od 2008 roku koncerty odbywały się w sali OSP aż do 2017r. kiedy oddano do użytku salę Damrota 5.

Oprócz solistów na zaproszenie SPP gościliśmy w Pilchowicach również chóry: chór Heimat z Ostropy oraz chóry Slavica Musa i Calvi Cantores z Knurowa. Na wielu wydarzeniach organizowanych przez SPP gościł tez Chór Młodzieżowy Wsi Pilchowice. 
Od 2012 każdego roku w czerwcu odbywa się w Pilchowicach pod egidą SPP koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Rybniku. Dla młodych muzyków jest to wspaniała okazja zaprezentowania swoich umiejętności a dla mieszkańców Pilchowic możliwość posłuchania młodych artystów , z których wielu już dziś studiuje na najlepszych polskich uczelniach muzycznych i odnosi sukcesy na ważnych konkursach.
Widząc jak wiele utalentowanych muzycznie dzieci i młodzieży jest w naszej Gminie zorganizowaliśmy w 2016roku pierwszy Koncert Młodych Talentów. Celem tej inicjatywy było stworzenie młodym możliwości zaprezentowania swoich talentów oraz promocja wartościowego i rozwijającego sposobu spędzania czasu jakim jest nauka muzyki. Koncert ten stał się wydarzeniem cyklicznym a z roku na rok przybywa chętnych do wzięcia w nim udziału. 

Muzyka to język uniwersalny, którym przemawiać można zarówno do młodszych jak i do starszych. Dostarcza wzruszeń, emocji, daje wytchnienie i przyjemność. Widać to podczas naszych koncertów, na które przychodzą nie tylko Pilchowiczanie ale i goście z sąsiednich miejscowości.

info: Stowarzyszenie Pilchowiczanie Pilchowiczanom