Kultura i rozrywkaPilchowice

Pilchowice: Spotkanie autorskie Leszka Jodlińskiego* – Dyrektora Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu na Damrota 5

Spotkanie autorskie Leszka Jodlińskiego* – Dyrektora Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu na Damrota 5 w Pilchowicach.

[…] Dziennik księdza Franza Pawlara. Górny Śląsk w 1945 roku. Opis pewnego czasu powstał podczas mojej emigracji w Opawie. Wydany w 2015 roku w wydawnictwie Silesia Progress, zdobył ogromne zainteresowanie czytelników. Sprzedano ponad 1400 jego egzemplarzy.

Oficjalnym uhonorowaniem znaczenia diariusza prowadzonego przez księdza Pawlara było między innymi zdobycie pierwszego miejsca w plebiscycie internautów na najlepszą książkę historyczną I półrocza 2016 roku w kategorii Historia zebrana[]………

[…]Liczne spotkania autorskie, głosy krytyki i recenzje prasowe utwierdzały mnie w przekonaniu, ze Dziennik na zawsze wpisuje się w historię tego, co można nazwać historią osobistą mieszkańca Górnego Śląska i doświadczeniem roku 1945 na Górnym Śląsku[…] (Wybrany fragment słowa wstępu do drugiego wydania( str.14).

Środa 17 stycznia 1945;

[…] Tak jak się umówiliśmy, spotkałem się z moim najmłodszym bratem Josefem na dworcu w Heydebreck. Ten w związku z kończącym się terminem urlopu odważnie postanawia powrócić na front wschodni. Ma się zgłosić do oddziału frontowego w Krakowie. Towarzyszę mu do Gleiwitz. Tam od powracających z Krakowa żołnierzy dowiadujemy się, że Kraków jest już w rosyjskich rękach! Niechętnie powracam myślami do często słyszanych w tych dniach słów, że gdy padnie Kraków, stracony będzie również Śląsk[…] (wybrany fragment rozdział I  Ostatnie dni przed wkroczeniem Rosjan (str.24)

 

Leszek Jodliński; autor tłumaczeń  niesamowitych w swej wymowie dzienników ks. Pawlara opatrzonych swoimi komentarzami, a także bogatym materiałem zdjęciowym również Jego autorstwa, uważany jest w kręgu historyków, a także wielbicieli Jego publikacji, jako „muzealnika niepokornego”, który częstokroć na przekór, tak zwanej poprawności politycznej, potrafi wyłuskać często niewygodną, często też, jakże gorzką prawdę zarówno o ludziach jak też burzliwej a zarazem trudnej do zrozumienia przez wielu, historii górnośląskiej ziemi.

Spotkanie którego organizatorem było Stowarzyszenie Pilchowiczanie Pilchowiczanom,  odbyło się w dniu 19 lutego w sali wizytowej Domu Kultury przy Damrota 5 w Pilchowicach, i miało na celu zapoznanie czytelników z drugim wydaniem wspomnień Ks.  Pawlara, ówczesnego proboszcza parafii w Pławniowicach, któremu przypadło w udziale rezydowanie w tejże miejscowości, w czasach szczególnie bolesnych dla mieszkańców Górnego Śląska. Należy podkreślić, że także i tym razem drugie wydanie noszące tytuł; „Dziennik księdza Franza Pawlara. Górny Śląsk w 1945 roku”, mógł się ukazać dzięki  opracowaniom dyrektora Górnośląskiego Muzeum w Bytomiu. W spotkaniu autor szeroko omówił ideę, która przyświeca opracowaniu i opublikowaniu tychże dzienników. Na miejscu była możliwość nabycia nowo wydanej publikacji wraz z dedykacją i podpisem autora.

Leszek Jodliński*; historyk sztuki, menedżer kultury; w latach 2003-2008 dyrektor Muzeum w Gliwicach, w latach2008-2013 dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach; dyrektor Roku Polskiego w Austrii. 2002-2003; wykładowca na Uniwersytecie Śląskim i Jagiellońskim z muzeologii i prawa muzeów. Ekspert rad muzeów i ciał doradczych w dziedzinie promocji kulturalnej. Laureat Nagrody im. Wojciecha Korfantego w 2013 roku oraz nagrody Śląska Rzecz (2011) za współtworzenie stałej trasy zwiedzania dla osób niewidomych i niedowidzących w Muzeum Śląskim. Od 2016 roku dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

___________________________________

Źródło: Fragmenty cytatów; „DZIENNIK KSIĘDZA FRANZA PAWLARA. Górny Śląsk w 1945 roku. Opis pewnego czasu”. Wydanie II poprawione. Wydawnictwo AZORY Kraków 2018. Przekład i komentarz Leszek Jodliński.

Spotkanie autorskie 19 lutego 2018 Pilchowice.

 

materiał przygotował Tadeusz Puchałka