NewsyPilchowice

Pilchowice: PILCHOWICKI JARMARK WIELKANOCNY okiem Tadeusza Puchałki

XI EDYCJA

Już od wczesnych godzin rannych sala sportowa Zespołu Szkół w Pilchowicach otwarła swoje podwoje dla zwiedzających. Tradycyjnie patronatem honorowym cieszącą się od lat dużym zainteresowaniem przedświąteczną imprezę objął Wójt Gminy Pilchowice Maciej Gogulla.

– Ja, na sztandach jak dycko moc świontecznych graczkow moglimy podziwiać, i co nejważniejsze nie pochodziyły spod maszynowy sztance,a zrychtowane złostały rynkami naszych gospodyń. Jakoś łostatniymi laty przichodzom do mody i uznałości te rękodzielnicze dzieła sztuki co nos fest raduje pra. Latoś tak jakoś choćby wiyncy boło tych sztandof z kroszonkami, maszketami i wielkanocnymi hazokami, snadnoć idzie ku dobrymu.
Tradycyjnie gościnną pilchowicką oazę kultury i tradycji odwiedziło wielu mistrzów rzemiosła z odległych miejscowości, tym samym jarmark jak zwykle obfitował w wiele atrakcji, także masarniczych i kulinarnych. Do godziny 14 przyjmowano prace rękodzielników, których tematem tym razem była; „WIOSENNA WIELKANOC”. Jako już dzwony na Anioł Pański” umilkły, ogłoszone zostały wyniki konkursu na „NAJPIĘKNIEJSZE ŻYCZENIA WIELKANOCNE”, którego to konkursu pomysłodawcą jest Gminna Biblioteka Publiczna w Pilchowicach. Komisja po długiej dyskusji wyłoniła zwycięzców zaś wyniki podała dyrektor pani Beata Gillner;

W kategorii dzieci do lat 6 miejsce I Kinga Wolańska
miejsce II Weronika Gillner
Dzieci od lat 7 – 12
miejsce I Karolina Wolańska
miejsce II Kamil Wolański
miejsce III Laura Nowak
kategoria młodzież;
miejsce I Roksana Grajcke
miejsce II Jakub Dzida
kategoria dorośli;
I Jonda Izabela
II Niestrój Agnieszka
Dodatkowo, wyróżniono 9 uczestników konkursu.

Dzieci ze studia EFFORTE, pod kierownictwem Darii Leszczyńskiej, w składzie „Roztańczone Przedszkolaki 3”, „Roztańczone przedszkolaki 1”, „Roztańczone przedszkolaki 2” (kolejność jak w programie)., a także żywiołowe występy grup „E – Motion”, Dance Box, Expression Crew, Gravitation, oraz Black Roses bawiły publiczność od godziny 13. Przypomnijmy, że wspomniane studio działa z wielkim powodzeniem przy GOK Pilchowice od 2015 roku. Roztańczona młodzież zdobyła sobie dzięki wyjątkowemu programowi rzeszę wielbicieli, i stanowi jeden z mocniejszych punktów wielu imprez kulturalnych na terenie Gminy Pilchowice.. Tuż po występie młodzieży, na scenie pojawił się klaun BOBIK, i była to I część bogatego programu wspomnianego artysty. Tradycyjnie niezwykle ciekawie przedstawiał się program pilchowickich przedszkolaków przygotowanych przez panie Barbarę Janczyk, Magdalenę Wadas i Karolinę Grabiec. Klaun BOBIK i jego balonowa przygoda było drugim wejściem przesympatycznego klauna oczekiwane przez najmłodszych z ogromnym zniecierpliwieniem, po czym na scenie pojawiła się grupa młodzieży Zespołu Szkolno Przedszkolnego z Pilchowic pod dyrekcją mgr. Marioli Serafin, oraz mgr. Pauliny Skocz. Jak zwykle było zabawnie i ciekawie, i jak zwykle nie zapomniano podczas tej prezentacji o naszych rodzimych tradycjach kulturowych – wielkie brawa, fest piykny program. Ogłoszone zostały także wyniki konkursu „ Wiosenna Wielkanoc”. Jury w składzie Dagmara Dzida, sekretarz Gminy Pilchowice – przewodnicząca jury, Teresa Bochenek przedstawiciel Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom oraz Józef Nierychło Sołtys Pilchowic po burzliwej dyskusji zdecydowało przyznać ex aequo miejsce I paniom Marii Czupryn oraz Apolonii Ludwik. Miejsce II ex aequo paniom Gizeli Głuśniewskiej, oraz Sylwii Musioł. Miejsce I wywalczyła pani Izabela Potyka – gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Już nazajutrz na scenie pojawili się młodzi artyści NIEPUBLICZNEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ EGIDA, pod dyrekcją Andrzeja Podorskiego a więc nastał czas na kolejną, muzyczną atrakcję.

Prowadzeniem tegorocznego jarmarku zajęła się mgr. Teresa Bochenek (Dyrektor miejskiej Szkoły z Oddziałami Integracyjnymi nr.2 im. Karola Miarki w Knurowie)
Na gości czekało jak zwykle wiele innych atrakcji takich jak galeria materiałów zdjęciowych autorstwa Magdaleny Boreckiej pochodzących z XVI Szkolnej Ekspedycji do Korei Południowej. Tradycyjnie swoje prace wystawiali członkowie amatorskiej grupy artystów malarzy Ossianart. Swoich sił mogli spróbować przyszli mistrzowie rękodzieła w kąciku prowadzonym przez panie instruktorki pilchowickiego GOKu, Swoje prace wystawiali także najmłodsi mistrzowie pędzla miejscowego przedszkola, była loteria fantowa, i kiermasz wyrobów rękodzielniczych.

Gościem specjalnym tegorocznego jarmarku, którego organizatorami byli ; Rada Sołecka Pilchowice, Stowarzyszenie Pilchowiczanie Pilchowiczanom, Gminna Biblioteka Publiczna, Gmina Pilchowice, oraz Gminny Ośrodek Kultury w Pilchowicach była poetka Gabriela Kotas ze swoim tomikiem wierszy „Anielska ławeczka”. „Moją pasją jest prowadzenie bloga „Pogodna dojrzałość”, informuje nasz gość. Od tego tak naprawdę rozpoczęła się moja przygoda z publikowaniem cyklu tomików, których część jest przeze mnie prezentowana na pilchowickim jarmarku dodaje pisarka. Niejako osobnym rozdziałem jest proza i poezja przeznaczona dla najmłodszych odbiorców. Inspiracją jest dla mnie życie. Staram się pisać o tematach, które nurtują każdego z nas. Pilchowice uważam za niezwykle ciepły zakątek Górnego Śląska. – Tak z pewnością dobrze się tu czuję. Mili, życzliwi ludzie, a więc odnalazłam tu, to wszystko o czym piszę”.

Na koniec gorące słowa wdzięczności należą się władzom Zespołu Szkól w Pilchowicach, należy podkreślić, iż dzięki życzliwości tych osób jarmark mógł zostać zorganizowany w murach wspomnianej szkoły.

Ps. Jako że impreza ta od początku jej istnienia posiada w swoim bogactwie pomysłów wiele akcentów naszej rodzimej kultury, takoż należało i kilka słów w gwarze naszej

materiał: Tadeusz Puchałka