Kultura i rozrywkaNewsyPilchowice

Pilchowice: Muzyczne Powitanie Lata

MUZYCZNE POWITANIE LATA W PILCHOWICACH.

Jeszcze nie przebrzmiały echa  ŚLĄSKICH GODÓW , w Gminie Gierałtowice z mocnym muzycznym akcentem, a już następnego dnia mieliśmy okazję,  rozkoszowania się równie ciekawym pomysłem z gatunku muzyki klasycznej na najwyższym poziomie, bowiem głównymi aktorami pilchowickiego spektaklu prowadzonego przez panie, Agnieszkę Robok i Justynę Dzierbicką – Paryl (wychowawczynie wspomnianej placówki), byli uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Rybniku. Tegoroczny koncert to już kolejna edycja muzycznego wieczoru z udziałem uczniów wspomnianej szkoły, i jak wynika z rozmów przeprowadzonych z młodymi artystami, klimat pilchowickiej oazy kultury, wybitnie odpowiada temu właśnie gatunkowi sztuki.

W koncercie organizowanym cyklicznie nie brak niespodzianek w postaci gości specjalnych , oraz artystów występujących w drodze wymiany doświadczeń w zakresie muzycznego przygotowania innych placówek o podobnym profilu nauczania. Aleksandra Radomska przedstawiła utwory  – Arabeska i Taniec Cygański, zaś Alicja Dzida zaprezentowała „Balladę” i Ragtime. Młode pianistki nie należą do grona uczniów wspomnianej szkoły, i zostały zaproszone jako goście specjalni tegorocznego wydarzenia.

 

W dalszej części koncertu wystąpili;

Malwina Leśnik  w utworze „Komar”

Paulina Michalik zagrała – Walca

Hanna Wala  wykonała – Poloneza

Emilia Papierok – wykonała – Poranny dzwon

Magdalena Wala  – zagrała Mazura

Agnieszka Papierok  – Kilar zaprezentowała „Preludium”

Justyna Leśnik uczestniczyła, tym razem na scenie w „Bitwie Morskiej”

Wiktoria Heryszek – zaprezentowała – Mendelssohna Koncert  e-mol cz. III

Natalia Zdrzałek  – wykonała utwór – Loschorn – etiuda fis-mol

Ewa Zaborny – wykonała utwór Wieniawskiego – Koncert skrzypcowy d-mol cz. I

Paweł Seyda – „Pieśniami cygańskimi” – Sarasate, zakończył tegoroczny koncert stojący na wyjątkowo wysokim poziomie.

Prowadzenie Koncertu; Justyna Dzierbicka – ParylAgnieszka Robok.

Akompaniament; Agnieszka Robok.

Organizatorzy; Gmina Pilchowice, Gminny Ośrodek Kultury , oraz Stowarzyszenie Pilchowiczanie Pilchowiczanom.

Warto dodać, iż zarówno Alicja Dzida, Aleksandra Radomska, siostry Papierok, Natalia Zdrzałek, Paulina Michalik,  – to pianiści z klasy Agnieszki Robok. Pozostali to skrzypkowie z klasy pani Justyny Dzierbickiej – Paryl. Nasi uczniowie w Pilchowicach występują z wielką ochotą od wielu lat, a my z radością obserwujemy ich artystyczny rozwój informuje Agnieszka Robok . Jeszcze tylko krótka chwila i pożegnamy na czas urlopu i wakacji swoje domowe gniazda, muzyka jednak powędruje z nami odpowiadają młodzi artyści, bo Ona jest w nas i pozostanie w naszych sercach, cóż bowiem byłoby bez niej warte życie – prawda? Oj prawda !!!

 

materiał: Tadeusz Puchałka