Gmina PilchowiceInformacjeKnurówNewsyPilchowice

Pilchowice/Knurów: Powrót do przyszłości!

W najbliższy piątek, 14 czerwca rusza dziewiętnasta odsłona projektu Szkolna Ekspedycja. Jedenastka uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Pilchowic i dwoje uczniów Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie wyrusza na ekspedycję do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Nasz Skład:
Karol Schnober – młodzieżowy kierownik wyprawy, Kinga Honysz, Maria Wilczek, Anna Frystacka, Julianna Cylupa, Agata Kuszka, Katarzyna Kuczera, Krzysztof Król, Adam Pięta, Bartosz Cich, Bartosz Pikulik (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach) oraz Magdalena Szwarczyńska i Kacper Pikulik (Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie). Opiekunem będzie Pan Dawid Szymała (nauczyciel w Zespole Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie) a kierownikiem wyprawy Adam Ziaja (nauczyciel w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pilchowicach i w Zespole Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie oraz prezes Stowarzyszenia Carpe Diem z Gliwic).

Główny cel wyprawy:
PODRÓŻ DO PRZYSZŁOŚCI, DO ROKU 2071! Muzeum przyszłości!

„Przyszłość należy do tych, którzy potrafią ją sobie wyobrazić, zaprojektować i zrealizować. Nie jest czymś, na co czekamy – musimy ją sami stworzyć”.

Muzeum chce pokazać społeczeństwu jak świat może się zmienić w nadchodzących latach dzięki nauce i nowoczesnej technologii. Jak będą wyglądać społeczności, miasta, życie na Ziemi, jak uratujemy środowisko naturalne czy ile tajemnic ma przed nami przestrzeń kosmiczna. Środek muzeum łączy elementy tradycyjnych wystaw i interaktywnego spektaklu z tematycznymi atrakcjami. Na każdym piętrze muzeum można przeżyć wkroczenie na interaktywny plan filmowy, stworzony przez najlepszych pisarzy, technologów artystów.

Dlaczego 2071 rok? Właśnie wtedy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą świętowały setną rocznicę założenia.

Odprawa przed ekspedycją odbyła się w pilchowickim Zespole Szkolno-Przedszkolnym 11 czerwca o godzinie 17:00. Podczas spotkania został przedstawiony zarys wyprawy, ogłoszony został główny cel, rodzice podpisali stosowne dokumenty, a młodzież zaprezentowała się w ekspedycyjnej odzieży. Zostali także przedstawieni organizatorzy oraz partnerzy projektu:

Po raz szósty organizatorem ekspedycji jest Stowarzyszenie Carpe Diem z Gliwic, które powstało by kontynuować tradycje Szkolnej Ekspedycji i zwiększyć moc projektu.

Wśród uczestników wyprawy mamy uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Pilchowic i z Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie. Patronat Honorowy nad wyprawą objął Starosta Powiatu Gliwickiego – Pan Dawid Rams oraz Wójt Gminy Pilchowice – Pan Maciej Gogulla.

Swoją przygodę rozpoczniemy w gliwickim centrum przesiadkowym w piątek 14 czerwca o godzinie 04:30, skąd zielonym autobusem rejsowym udamy się na lotnisko Kraków-Balice. W godzinach popołudniowych mamy wylot różowym samolotem do Abu Zabi. W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich zameldujemy się w godzinach wieczornych. W planach oprócz zwiedzenia dwóch największych miast Dubaju i Abu Zabi, marzy nam się wypad na okoliczne piaski pustyni, ale szczegółowy plan wyjazdu ustali nam życie, ograniczeni jesteśmy budżetem, dlatego to na pewno będzie wyjazd pod znakiem trudnych wyborów!

Drogę powrotną rozpoczniemy 22 czerwca w godzinach popołudniowych od przejazdu komunikacją miejską z Dubaju na lotnisko w Abu Zabi. Następnie czeka nas przelot do Krakowa. Około godziny 24 rodzice odbiorą swoich podróżników i zakończy się XIX Szkolna Ekspedycja.

Przygody pilchowickich i knurowskich uczniów można śledzić na www.fb.com/ekspedycja – na bieżąco będą wysyłane zdjęcia i publikowane relacje.

„Szkolna Ekspedycja” to projekt edukacyjny, który został zapoczątkowany w Zespole Szkół w Pilchowicach w 2011 roku. Założeniem projektu jest promowanie wśród młodzieży turystyki backpackingowej – plecakowej, uczącej uczniów życia, zaradności i samodzielności. Wszystkie wyprawy są planowane i organizowane przez uczniów i opiekunów.

Członkowie ekspedycji nastawieni są na poznawanie i chłonięcie zwiedzanych krajów bez wytchnienia – wakacje wypoczynkowe pozostawiają sobie na dorosłe życie. Dotychczas w ramach projektu zostało zorganizowanych osiemnaście ekspedycji: Maroko, Norwegia, Gruzja, Sri Lanka, Armenia, Sahara Zachodnia, Indie x 2, Turcja, Tajlandia, Indonezja, Kambodża, Chiny, Finlandię, Malezja (z Singapurem), Korea Południowa, Wietnam i Jordania. Taka forma turystyki pozwala poznać ludzi, kulturę i zwyczaje zwiedzanego kraju od podszewki.

Podczas organizacji ekspedycji uczniowie zdobywają doświadczenie w wielu dziedzinach życia. Uczestniczą w zajęciach z marketingu w agencji reklamowej, uczęszczają na szkolenia z treningu mentalnego, prowadzą wykłady podróżnicze przed licznymi grupami słuchaczy, udzielają wywiadów w radiu i przed kamerą, są gośćmi programów radiowych, publikują autorskie teksty w lokalnej prasie, prezentują swoje prace na wystawach fotograficznych, szlifują języki obce oraz uczą się dysponowania małym budżetem podczas życia codziennego. Promują w świecie swój region i kraj.

Od XIV odsłony projektu organizatorem wyjazdów jest Stowarzyszenie Carpe Diem z Gliwic.

Info: Szkolna Ekspedycja