Dwie szkoły i jedna przygoda – Malezja – Pilchowice przez Knurów za nami.

Kolejną wyprawę młodzi podróżnicy z Knurowa i Pilchowic mogą wpisać do kroniki jako jeszcze jedną szczęśliwie zakończoną Szkolna Ekspedycję, inaczej mówiąc kolejna lekcja życia i jeszcze jeden tak odległy przecież skrawek naszej planety został raz jeszcze odkryty dzięki wesołej gromadce podróżników, pod wodzą Adama Ziai, bo przecież każda ich wyprawa to ciągłe nieprzerwane odkrywanie czegoś nowego. Młodzi podróżnicy potrafią poznawać geografię nie tylko na podstawie źródeł, map, leksykonów czy przewodników, ale co należy podkreślić, stawiając stopę na obcej, a gościnnej ziemi, czują oddech kraju i jego mieszkańców, to pozostawia bardzo pozytywny ślad w pamięci każdego z tych młodych ludzi, i co ważne, swoje wrażenia starają się przekazywać innym, tak więc wspaniała lekcja trwa i z każdym powrotem gromadki młodych podróżników, rośnie liczba osób zarażonych tym jakże pozytywnym bakcylem ciągłego poznawania, odkrywania.

12 września w Zespole Szkół w Pilchowicach, był dniem podsumowania wyprawy. Na sali zasiedli  przedstawiciele Starostwa Powiatu Gliwickiego, Urzędu Gminy, przedstawiciele firm sponsorujących, bez pomocy których, nie można byłoby wyjechać na żadną z wypraw często podkreśla Adam Ziaja. Niejako gospodarzami tego wieczoru byli dyrektorzy obydwu zaprzyjaźnionych partnerskich placówek, pani Dorota Gumienny Dyrektor Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie oraz dyrektor Łukasz Kwiotek i jego zastępca pani Agnieszka Lotkowska. Obecni byli także przedstawiciele grona nauczycielskiego obydwu  szkół, oraz członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego. Raz jeszcze wysłuchali wspomnień  rodzice bohaterów tego wieczoru, na którym tradycyjnie przedstawiono grupę biorącą udział w wyprawie.  Jak co roku, i tym razem można było podziwiać piękne zdjęcia w galerii poświęconej przebytej ekspedycji.  Podczas pokazu slajdów podróżnicy szeroko omawiali każdy z  tematów, a nieco później goście mieli okazję do obejrzenia premierowego dokumentu filmowego, którego autorem i realizatorem jest Adam Ziaja -nauczyciel geografii, którego można spotkać na swoich wykładach w murach pilchowickiej szkoły , a także knurowskiego „Paderka”. Nie zabrakło na sali także przedstawicieli mediów, oraz dziennikarzy lokalnych i gminnych środków przekazu. Prowadzeniem całości zajęła się Anita Gajc – specjalne podziękowania za wyjątkową atmosferę, którą potrafiła stworzyć na sali.  Młodzi „odkrywcy” często z humorem powtarzają, że geografii można się uczyć na wiele sposobów, a jednym z nich jest także poznawanie kuchni kraju, w którym przebywają, oraz lokalnych tradycji kulinarnych, więc jak co roku i tym razem można było się posilić spożywając potrawy kraju w którym uczniowie obydwu szkół spędzili spory kawałek czasu, jak należy się domyślać, było więc ostro, pachnąco i niebiańsko smacznie, czego zresztą doświadczyliśmy osobiście.

Nie zapomniano o podziękowaniach dla sponsorów a także wszystkich tych, dzięki którym Projekt Szkolna Ekspedycja mógł zostać wcielony w życie, i może istnieć do tej pory.  Podziękowania w formie elegancko wykonanego dyplomu otrzymali także przedstawiciele mediów, za co serdecznie raz jeszcze dziękujemy. Kolejna lekcja geografii, jakże odmienna od tych powszechnie nam znanych za nami, warto spojrzeć na zdjęcia, z tego wieczoru, z pewnością oddadzą one, więcej klimatu minionego spotkania, aniżeli słowa.  Szczególnie moment wręczania kwiatów rodzicom, jest jakże ważnym i chyba bardzo wychowawczym także    czynnikiem. Wdzięczność, serdeczność,  miły uśmiech – tak bardzo brak dziś tego rodzaju zachowań, o których pamiętają w Pilchowicach i Knurowie, zatem niech ta jeszcze jedna lekcja bycia w przyszłości dobrym, po prostu człowiekiem trwa, czego życzyć należy nie tylko młodzieży ale i nam samym. Powodzenia i kolejnych szczęśliwie zakończonych wypraw. Tyle wyjazdów ile powrotów.  Do zobaczenia na kolejnym podsumowującym spotkaniu.  

 

materiał: Tadeusz Puchałka